Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Stuhia e frikshme, avioni u shkund si te qe prej letre

  Pese avione qe tentuan te ulen ne Londer gjate stuhise se paprecedent te dy diteve me pare dhane alarmin per rrezik aksidentesh pasi mbeten pa karburant per shkak te sorollatjeve te shumta ne qiell.

 • E do rrezikun?

  11 vite më parë
  E do rrezikun?

  Shpesh thuhet se bota eshte e bukur, sepse eshte e ndryshme. Ne kete lloj larmishmerie ka persona qe i druhen gjith?kaje dhe persona qe ndermarrin shpesh rreziqe, sepse nuk kane frike nga asgje, ose te pakten keshtu duket. eshte ?eshtje karakteri, sigurisht, por cfare ben vertet diference ne kete rast?

 • Zuckerberg bamiresi me i madh i 2013

  Themeluesi i ?Facebook?, Mark Zuckerberg dhe bashkeshortja e tij, Priscilla Chans rezultuan filantropet me te medhenj amerikane gjate 2013-s. Cifti dhuroi per bamiresi 18 milione aksione te 'Facebook', tek fondacioni i 'Silicon Valley'. Nje donacion me vlere prej 970 milione dollaresh, ai i Zuckerberg ishte me i madhi i bere nga nje person i vetem ne SHBA.

 • Cfare po pergatiste Hitleri ne keto tunele ne Austri?

  Nje producent filmash ka gjetur prova qe ne Austrine e siperme ka disa tunele, ku nazistet po benin eksperimente per nje arme sekrete. Menjehere ne qarkullim ka dale fjala 'bombe atomike'. Austriaku Andreas Sulzer thote se behet fjale per nje qender atomike.

 • Si u be miliarder, njeriu tek i cili nuk besonte askush

  Mario Moretti Polegato as qe imagjinohej se mund te drejtonte nje kompani per kepuce dhe veshje. Ai nuk imagjinohej as qe te kishte nje biznes te vetin. Kur ishte femije, prinderit i thane se ai do te drejtonte fabriken e veres ne verilindje te Italise. Edhe pse ai iu bashkua firmes, ai nuk qendroi atje dhe kjo e gjitha per shkak te udhetimit per biznes ne SHBA.

 • 13 arsye pse nje qen mund t'u permiresoje jeten

  Skiatorja amerikane, Lindsey Vonn kur mori vesh se do te mungonte ne Lojerat Olimpike Dimerore per shkak te nje operacioni ne gju, ajo adaptoi nje qen per te kaluar momentin e veshtire.

 • Eshtrat e perandorit gjenden pas 26 vitesh!

  Pas 26 vjet kerkimesh shkencore, pikerisht 1 200 vjet pas vdekjes se perandorit te pare post-klasik perendimor, shkencetaret lajmerojne se eshtrat e varrosura ne katedralen e Aachen-it ne Gjermani, jane te Charlemagne.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama