Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Bebi me i shendoshe i Kolumbise

  Santiago Mendoza eshte nje djale 8-muajsh kolumbian i cili peshon sa nje 6-vjecar. Vogelushi eshte bebi me i madh ne Kolumbi, por ndoshta edhe ne bote. Nje organizate bamiresie ka vendosur qe ta largoje nga shtepia e tij dhe ta çoje ne kryeqytetin Bogota ku ai do i nenshtrohet nje trajtimi qe do i shpetoje jeten.

 • Asteroidi me fuqi prej 20 bombash atomike, godet Token me 21 mars!?

  Per dy dite do te ndodhe goditja e nje asteroidi ne Toke, shkruajne blogeret ne tere boten. Gjithe kete debat e 'nxeh' me shume CNN, si dhe Agjencia Reuters, te cilat me 2003 kane paralajmeruar se me 2014 ekziston rreziku qe Toka te goditet nga nje asteroid.

 • Cfare lulesh mund te mbillni ne pranvere?

  Pranvera eshte stina e lulezimeve te medha, e luleve shumengjyreshe dhe me me arome e vitit. Kjo eshte koha kur ne mund te admirojme bukurine e bimeve dhe luleve te mbjella ne vjeshte.

 • Propozim martese ne ringun e boksit

  Nje ndeshje boksi eshte ne gjendje qe te ofroje shume emocione te forta. Megjithate, kurre me pare emocionet nuk kishin qene te natyres qe ofruan Adrian Firkins dhe Ricky Welsby.

 • 'Big Bang', zbulohen gjurmet e ekspansionit kozmik

  Shkencetaret besojne se kane mbledhur prova se universi, 14 mld vjet me pare, pas aktit te tij te lindjes permes shperthimit te ‘Big Bang’ pesoi nje zgjerim te menjehershem te ashtuquajtur inflacioni kozmik qe zgjati vetem disa fraksione sekondash.

 • Arrestohet 'mbreti i kokaines' se Ballkanit

  Darko Shariç, i njohur si 'mbreti i kokaines' ne Ballkan, eshte arrestuar sot ne nje aksion te perbashket te policise se Malit te Zi dhe Serbise, raportojne mediat ne Beograd. Aksioni eshte udhehequr nga ministrat e Drejtesise te Serbise dhe Malit te Zi, Nikolla Selakovic dhe Dushko Markovic.

 • Malaysia Airlines 'kerkohet' ne nje univers paralel

  Pas nje sere raportimesh konfliktuale mbi zhdukjen misterioze te Fluturimit 370 te 'Malaysia Airlines', te shtunen e kaluar, perfaqesuesit nga agjencia e transportit, me baze ne Kuala Lampur, njoftuan se e kane zgjeruar hetimin per avionin Boeing 777 diten e sotme...

 • Pese ish-zyrtare, nen akuze per ndertimet pa leje ne Sarande

  Pese ish-zyrtare te Bashkise se Sarandes jane marre te pandehur nga prokuroria e ketij qyteti, pasi dyshohet se nepermjet falsifikimit te lejeve te ndertimit kane shtuar kate pa leje ne te pakten 11 ndertime te miratuara nga KRRT-ja e Bashkise.

 • Misteri i liqenit te Antarktides me uje te embel

  Duhej qe te shponin per me shume se dhjete vjet, qe te arrinin ne siperfaqen e liqenit Vostok. Aty poshte, nen nje trashesie prej kater kilometrash akull, nje ekip shkencetaresh ruse, zbuluan masen e ujit te embel te liqenit te ve?uar ketu e miliona vjet.

 • Burrnesha shqiptare ne syte e fotografit spanjoll (Foto)

  Ne pamje te pare duket si nje burre i vjeter, por ne te vertete fotot tregojne nje femer qe jeton si mashkull ne veri te Shqiperise. Fotot jane realizuar nga fotografi spanjoll Luis Dafos, i cili ka marre shkas nga historia e burrneshave per nje reportazh te vecante.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama