Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Fotoja shokuese nga Siria: tri arme drejtuar foshnjes

  Nje foto shokuese e nje foshnje te ulur ne gjunje ndaj te cilit jane drejtuar tytat e tre armeve eshte pamja me e fundit e konfliktit te pergjakur qe ka prekur Sirine prej me shume se nje viti duke marre 150 mije jete njerezish.

 • Zoologji a e dini se?!

  10 vite më parë
  Zoologji, a e dini se?!

  Flutura me e madhe ne bote eshte ajo e Braziliane Erebius Agripina qe ka gjatesi te kraheve te hapura 20-25 cm. Fluturat shijojne me ane te kembeve.

 • Humb te bijen dhe e poston lajmin me ngut ne Facebook

  Nje nene u komunikoi miqve te saj ne Facebook vdekjen e vajzes 2-vjecare, ne nje postim qe te copetonte zemren. Policia eshte thirrur ne banesen e gruas ne Kelty te Skocise pas nje 'raportimi te shqetesimit' per vajzen e saj ne oren 6:30, te dielen ne mbremje.

 • Piramida e Dakotes se Veriut

  Mund te ngjasoje me shume me fragmente te shkeputura nga filmat e Sanley Kubrick, por piramida e meposhtme eshte ajo qe 'nxehu' gjakrat ne kulmin e 'Luftes se Ftohte' mes Shteteve te Bashkuara dhe ish-Bashkimit Sovjetik.

 • A kane ekzistuar ne te njejten kohe njerezit dhe dinozauret ?

  Sipas nje historie me te fundit te Texas Observer, ky eshte edhe nje vend i ri per te krijuar nje histori te njerezimit, apo me sakte histori te fillimit te jetes ne Toke, ne nje menyre te re, duke i bashkengjitur keto fakte te gjetura aty.

 • I dehuri tenton te futet ne Kryeministri

  Gjate dites se sotme nje person, identiteti i te cilit nuk eshte bere i ditur, ka tentuar te hyje ne ambientet e brendshme te Kryeministrise, duke thyer rrethimin e Gardes. Ngjarja ka ndodhur rreth ores 12:30 minuta te mesdites se sotme.

 • Pyetjet shkencore te cilave duhet t'ua dini pergjigjet

  Te rrethuar nga mrekulli teknologjike, qe nga bankomatet qe flasin te satelitet e telekomunikacionit, njerezit jane shume te etur per t’u perditesuar me mjetet shkencore, por jo dhe aq me shkencen

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama