Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Bujaria e jashtezakonshme e 13-vjecares

  Ka prekur Ameriken dhe ka bere xhiron e botes gjesti i solidaritetitit te nje vajze nga Ilinoisi, e cila merrte pjese ne nje aktivitet sportiv shkollor, ne nje gare 800 metra.

 • Diamanti me i madh i verdhe ne bote shitet per 14.5 milione franga

  Behet fjale per shumen me te larte qe eshte dhene ndonjehere per nje gur te kesaj ngjyre. Diamanti i verdhe i quajtur 'Graff Vivid Yellow' ka saktesisht 100.09 karat. Diamanti kishte dale ne ankand, qe ishte organizuar nga shtepia e ankandeve 'Sotheby' ne Gjeneve.

 • Shkenca zgjidh misterin e zhdukjes se bleteve

  Shkencetaret kane paralajmeruar se shkaterrimi i kolonive te bleteve mund te krijoje nje krize tek fermeret, por arsyeja pse keto koloni jane prekur rende ka mbetur prej kohesh nje mister. Tani, nje grup ekspertesh ka provuar se dy neonikotinoide te perdorura gjeresisht – nje klase insekticidesh – i demtojne kolonite e bleteve gjate dimrit, veçanerisht kur ulen temperaturat.

 • Macja-heroine, shpeton femijen nga sulmi i qenit

  Kjo mace eshte nje heroine e vertete, ajo ka shpetuar femijen e shtepise nga sulmi i nje qeni. Videoja e postuar nga mamaja e djalit po ben xhiron ne mediat boterore ku duket macja qe ka sulmuar ne kohe rekord qenin duke e larguar nga djali, i cili shpetoi per mrekulli vetem me disa demtime te lehta ne kembe.

 • Zakonet e cuditshme te gjenive

  Gjeniu dhe cmenduria kane diçka te perbashket: 'Te dy jetojne ne nje bote te ndryshme nga ajo qe ekziston per te tjeret', thoshte Arthur Schopenhauer. Kjo ben te vlefshme nje tjeter aforizem, kete here te shkrimtarit Ennio Flaiano...

 • Si mund t'i kontrollojme endrrat tona?

  Ne filmin 'Inception' te vitit 2010, lajmi i keq eshte se ti e kupton se po enderron. Kur personazhi i Leonardo DiCaprio-s i tregon Ellen Page se biseda e tyre ne kafene nuk eshte vertet duke ndodhur, shikuesi e kupton se Page tmerrohet, kafja e saj fillon te derdhet dhe gjithcka rreth tyre shperthen.

 • Shpikja e turqve, vargjet e Kuranit ndihmojne ne rritjen e bimeve

  Bimet rriten me shpejt po t'u 'recitosh' vargjet e Kuranit. Nuk behet fjale per ndonje mrekulli te fese islame, por per nje 'zbulim' te nje studenteje turke, te cilen kjo e fundit nuk ka hezituar ta cilesoje revolucionare per qytetaret e gjysmehenes.

 • Shembja e akullnajes se Antarktikut perendimor, tashme e pandalshme

  NASA ka nxjerre disa lajme jo te mira klimatike, dy studime me matjet dhe modelet me te fundit tregojne se eshte pothuajse e sigurt se shembja e akullnajes se Antarktikut perendimor eshte e pashmangshme dhe pjeset qe do te ndahen do te shkrijne ne det.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama