Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Statuja e Shen Merise duke 'qare'

  Qindra persona kane shkuar te shikojne nga afer statujen e Merise ne kishen katolike ne Indiana, pasi nga syte e saj jane derdhur lot. Statuja 1.5 metra e gjate eshte vendosur jashte kishes katolike ne Indiana dhe ndodhet atje per gati 20 vjet.

 • Tenton te vetvritet per shkak te selfie-ve

  A mundet qe nje sekuence e thjeshte shkrepjesh te çoj ne vdekje? A mund qe nje njeri te tentoj te vras veten vetem sepse ne foto nuk del ashtu siç deshiron? eshte e pabesueshme, por ja qe kjo gje i ka ndodhur nje vajze amerikane. Ajo desh vdiq per shkak te varesise se fotove selfie. 19 vjeçarja ishte e fiksuar per pamjen e saj.

 • 5 shenjat qe tregojne krizen ne cift

  Do te mjaftonte vetem pak kohe e shkurter, pak sinqeritet me veten tuaj per te kuptuar se lidhja juaj eshte drejt perfundimit, ndaj ka ardhur momenti te reflektoni dhe te ribeni edhe nje here llogarite.

 • Koreja e Veriut prezanton iPhone-in e ri, pa... internet!

  Korea e Veriut ka prezantuar iPhone-in e saj, qe duket se eshte frymezuar nga iPhone 3. I shitur ne tre ngjyra, i ashtuquajturi 'Pyongyant Touch' duket se eshte nje kopje e qarte e pajisjes se vjeter te Apple-it, pervec disa ndryshimeve te vogla.

 • Shtepia e Bardhe zemerohet me 'selfie-n' e presidentit Obama

  Shtepia e Bardhe ka kritikuar kompanine 'Samsung' per promovim te nje fotoje 'selfie' me presidentin amerikan Barack Obama. Fotoja e realizuar nga nje lojtar bejsbolli, David Ortiz, u be me nje telefon Samsung kete jave dhe u postua nga kompania e prodhimit te telefonave ne Twitter.

 • Reklama tronditese qe tregon fuqine e makijazhit (Video)

  Reklamat e bukurise priren te jene false dhe shpesh jo realiste, duke i reklamuar produktet e firmave te ndryshme si pluhur magjik te projektuar per t'i bere vajzat princesha. Tani, nje ser videosh nga Dermabled (nje marke e njohur per produktet e makijazhit qe mbulojne defektet) refuzon te pretendoje se realiteti eshte aq i thjeshte.

 • 20-vjecari qe u vra nga steroidet

  Nje djale i fiksuar pas 'bodybuilding', i cili kishte pasur dy here atak ne zemer per shkak te perdorimit te tepruar te steroideve, ka vdekur ne moshen 20-vjecare pasi nuk ka pranuar te ndjeke keshillat e mjekeve per te ndalur stervitjen, sic doli nga perfundimi i hetimeve.

 • Zbulohet Kupa e Shenjte, qe 'ka prekur buzet e Jezusit'

  Ky eshte nje mister shekullor. Megjithate, duket se Kupa e Shenjte, e humbur prej kohesh, me ne fund eshte zbuluar ne nje muze spanjoll. Kupa prej oniksi ka qendruar ne Baziliken e Shen Isidorit ne Leon, ne Spanjen jugore, per 1000 vjet dhe u shpjegohej vizitoreve si nje kupe qe i perkiste Mbretereshes Urraca te shekullit te 11-te.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama