Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Cifti behet milioner gjate shetitjes gjen monedha ari me vlere 10 mln $

  Nje burre dhe nje grua kane fituar nje pasuri marrramendese pasi gjeten 10 milione dollare monedha ari te groposura ne pronen e tyre ne pjesen lindore te Kalifornise. Vendi ku u zbuluan monedhat e arit ne Kaliforni mendohet te jete me i madhi ne historine e SHBA-se, persa i perket sasise se ketyre mnedhave qe gjenden te groposura nen toke.

 • Facebook paguan me shume se sa PBB i Shqiperise per te blere WhatsApp

  Me 16 miliarde dollare (te gjitha mediat flasin per 19 mld por USA Today thote 16 mld $), rrjeti social Facebook planifikon te bleje WhatsApp-in. Shuma eshte me e madhja ne histori ne fushen e teknologjise. Por çfare mund te blinte tjeter me kete shume Facebook per te bere nje krahasim te prekshem?

 • Ushtaret amerikane bombardojne gabimisht shoket e tyre

  Nje incident ka ndodhur ne Afganistan, ku jeta e ushtareve amerikane eshte rrezikuar seriozisht nga koleget e tyre. Sipas medieve te huaja nje grup ushtaresh amerikane qe ndodheshin ne nje baze te vogel ne Afganistan jane bombarduar gabimisht nga avionet e tyre.

 • Mylimaneve u ndalohet te jetojne ne Mars

  Lideret myslimane kane nxjerre nje obligim, i cili u ndalon besimtareve qe te jetojne ne planetin Mars, pasi sipas tyre, te jetosh atje eshte antiislamike. Ky obligim apo norme ndaluese, eshte bere ne Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi organizata 'Mars One' konfirmoi se do te perpiqet te ndertoje nje koloni te perhershme ne Mars.

 • Nard Ndoka thyen bojkotin e opozites per leket e partise

  Edhe pse anetaret e opozites ne Komisionin e Ligjeve kishin vendosur qe te bojkotonin mbledhjen e shkarkimit te kryeinspektores Zana Xhuka, duke lejuar vetem Oerd Bylykbashin qe te shprehte qendrimin e perbashket, deputeti Nard Ndoka...

 • Shkupi ndalon tharjen e rrobave neper ballkone

  Banoret e Shkupit, tarracat e te cileve ndodhen perballe rrugeve kryesore ose ndonje sheshi te qytetit, nuk do te guxojne te nxjerrin rroba per ti nderur. Shkak do te behet nje vendim, qe pritet te merre nga keshilli i qytetit.

 • Personazhe dhe peizazhe te Shqiperise 1939-’40,

  Personazhe dhe peizazhe te Shqiperise se viteve te fundit te ‘800-s deri ne vitet 1939-’40, vijne permes 50 fotografive te nxjerra nga arkivi i Shoqerise se Gjeografeve Italiane.

 • Lamtumire PlayStation 2, me i shituri ne histori

  Ende nuk eshte zyrtare, por Pro Evolution Soccer 2014, e dale me 7 nentorin e kaluar, do te jete loja e fundit per PlayStation 2. Videoloja e futbollit shenon ne kete menyre fundit e konsoles qe na shoqeron qe nga viti 2000 duke qene me e shitura ne histori me me shume se 150 milione kopje te shitura ne te gjithe boten.

 • Mashtots, 'prifti' themelues i kombit armen

  Mesrop Mashtots i lindur ne vitin 362 dhe i vdekur ne 17 shkurt te vitit 440 eshte nje figure me shume peshe ne historine armene, por edhe ate te Kaukazit. Ai ishte nje teolog dhe gjuhetar. Mashtots ka meriten historike te krijimit te alfabetit armen qe shenon nje hap themelor ne forcimin e shtetit armen, por edhe lidhjeve mes armeneve ne Armeni dhe atyre jashte saj.

 • Gropa thithese hapen ne mes te rruges

  Shirat e bollshem ne Britanine e Madhe kane shkaktuar shfaqjen e nje numri te konsiderueshem te gropave thithese, te cilat jane hapur neper fusha, ne mes te qyteteve apo ne rruge.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama