Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • 43 gjera qe nuk i dinit per Henen e plote

  Nuk eshte vetem ceshtje supersticioni. Sipas studimeve, procesi i Henes se plote rastis me nje rritje te rrugaçerise. Jonathan Brown dhe Rebeca Bowle kane hedhur drite ne kete fenomen qiellor.

 • E hena, dita kur njerezit shqetesohen me shume per shendetin

  Shkencetaret kane zbuluar se e hena, eshte dita ne te cilen njerezit shqetesohen me shume per shendetin. Studimi ka zbuluar se kerkimet me te shumta ne Google, lidhur me shendetin, behen diten e pare te javes, qe pasohet nga kerkimet e shumta te se martes.

 • Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit

  Biologjia, fizika, matematike, inxhinieria dhe mjekesia na ndihmojne te kuptojme boten, por ka edhe shume gjera te tjera ne jete qe mbeten mister. Nje numer i madh librash dhe artikujsh flasin se shkenca tashme e ka mohuar ekzistencen e Zotit.

 • Misteri i ndertimit te piramidave

  Nje grup studiuesish holandeze pretendojne se kane zbardhur perfundimisht misterin e ndertimit te piramidave egjiptiane, nje mister 4000-vjeçar qe ka munduar nder shekuj njerezimin. Ne mungese te teknologjise se sotme, te mjeteve te transportit te sotme, studiuesi, historiane dhe vizitore kur jane perballe ketyre kryeveprave te lashtesise

 • Eksperimenti: Nuk njohin te afermit e maskuar si te pastrehe

  Nese nje anetar i familjes suaj maskohet si nje i pastrehe, do ta njihnit? Kjo eshte pyetja qe nje fushate e re – Bejini Ata te Dukshem – po i drejton njerezve. Ne video shfaqen disa persona te cilet perballen sy me sy me te afermit e tyre te veshur si njerez qe jetojne ne rruge.

 • 7 misteret me te cuditshme ne Shqiperi

  Banore te qytetit te Cerrikut pane per rreth dy ore nje objekt fluturues te rralle, te cilin e identifikuan si UFO. Per 2 ore me radhe qyteti u perfshi nga paniku dhe kurioziteti.

 • 8 gjera qe ndodhin ne cdo nje minute

  Heret a vone, çdokush nga ne duhet te kujtohet se sa gjera ndodhin ne bote, ne kohen qe ne e konsiderojme shpesh nje minute te 'vogel'! A jeni gati per te zbuluar 8 gjerat qe ndodhin ne cdo nje minute?!

 • Dhjete shpikjet qe linden gjate Luftes se Pare Boterore

  Zinxhiri i pantallonave, pecetat higjienike, oret e dores, ndryshimi i ores gjate veres, salçiçet vegjetariane apo komunikimi radiofonik, qene te gjitha shpikje te Luftes se Madhe, jo gjithmone teknologjikisht te perparuara, por te domosdoshme ne kohe lufte apo paqeje

 • Si mund t'i parandalojme asteroidet?

  Nje asteroid, mjaftueshem i madh per te shkaterruar nje qytet, kercenon Token çdo 100 vjet. Cila eshte strategjia jone per te parandaluar kete katastrofe? Videoja eshte bere nga Fondacioni B612 me baze ne Kaliforni, i cili promovon strategji per ta mbrojtur Token nga goditjet e asteroideve.

 • U zu, ra pa ndjenja...u zgjua gjeni

  Jeta e Jason Padgett ishte e thjeshte. Pasioni dhe misioni i tij ishte stervitja, te bente floket me xhel dhe te frekuentonte deri vone baret dhe lokalet e nates.

 • Partia me sloganin me te cuditshem ne bote

  Nje parti e vogel britanike, United Kingdom Independent Party, eshte kritikuar shpesh here per sloganet e tepruar kunder emigracionit. Por edhe kete radhe ajo ka perdorur nje poster teper diskriminues per emigrantet e ardhur nga Evropa Juglindore.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama