Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Tradhetia bashkeshortore behet 'e ligjshme'

  Ligjvenesit ne shtetin amerikan te Nju Hempshairit votuan sot per te anuluar nje ligj te lashte qe e ben tradhetine bashkeshortore veper penale. Guvernatorja Megi Hasan (Maggie Hassan) pritet te firmose ligjin duke e bere tradhetine te ligjshme ne Shtetin e Granitit per here te pare ne qindra vjet.

 • Artistet kane strukture truri unike

  Artistet kane nje strukture truri shume te ndryshme me jo-artistet, zbuloi nje studim i ri. Pjesemarresit ne skanimet e trurit zbuluan se artistet kane nje materie neutrale me te larte ne zonat e lidhura me levizjet motorike dhe imazherine vizuale.

 • Macja semur femijen dhe i rrezikon jeten

  Nje vajze 3-vjeçare luftoi me vdekjen, pasi mori meningjit prej maces se familjes. Sparkle Anderson ishte vetem disa ore larg vdekjes prej nje virusi qe mori nga Chesney, macja 2-vjecare e se emes.

 • NASA zbulon planetin 'kusheri' te Tokes

  NASA njoftoi te enjten se ka zbuluar nje planet, i cili ndodhet jashte sistemit diellor dhe ka nje madhesi te afert me te Tokes. Elisa Quintana, hulumtuesja kryesore ne Qendren e Kerkimeve te NASA-s, ka thene se planeti mund te konsiderohet me shume si “kusheri” i Tokes sesa binjak, sepse ai rrotullohet rreth nje ylli qe eshte me i vogel se Dielli.

 • Zyrtari australian jep doreheqjen per nje shishe vere

  Kryeministri i shtetit australian, Uellsi Jugor i Ri, Barry O'Farell, ka dhene doreheqje, pasi u zbulua se ai nuk kishte qene i sinqerte ne lidhje me nje hetim per korrupsion, pasi nuk pranoi se kishte marre si dhurate nje shishe vere, ne vlere prej 2800 dollaresh, nga nje biznesmen.

 • Kompania ajrore 'bombardohet' me alarme pas arrestimit te 14-vjecares

  Qindra perdorues te rrjetit social Twitter kane 'bombarduar' me alarme per bombe kompanine ajrore 'American Airlines' pas arrestimit te nje vajze 14 vjecare e cila dite me pare kishte bere te njejten gje duke dashur te bente nje shaka per shoqen e saj.

 • Mesazhi ne shishe me i vjeter ne bote daton 100 vjet me pare

  Kush nga ju do te arrinte qe t'i besonte nje peshkatari skocez i cili kerkon t’ju binde se ka gjetur mesazhin ne shishe me te vjeter ne te gjithe boten?! Askush mesa duket! Por ne fund ai ia ka dale te flas dhe Komisioni prestigjioz Boteror i Rekordeve Ginues ka vendosur ta degjoj! Mesazhi i gjetur thuhet se daton 98 vjet me pare.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama