Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • NASA: Kemi kapur nje sinjal 80 mije vjecar

  Ministria britanike e Mbrojtjes ka nxjerre ne qarkullim dosjet e reja elektronike te pranishme ne arkivat kombetare. Nje nga keto dosje ka bere sensacion me shume se te tjeret. Dokumenti eshte bashkangjitur ne nje artikull te botuar ne 'World News Weekly' (15 shtator 1998 Vol. 19 No.51).

 • Japoni, fillon sezoni i gjuetise se balenave

  Kryeministri i Japonise, Shino Abe, ka deklaruar se do te rriten perpjekjet e Japonise per gjuetine e saj vjetore ne Antarktik. Ne mars, Gjykata Nderkombetare e Drejtesise, vendosi se programi i gjuetise se balenave nuk ishte per kerkime shkencore, sic kishte pretenduar Japonia.

 • Veprimi human i Samaras

  10 vite më parë
  Veprimi human i Samaras

  Nje djale shtate vjecar qe vuan nga nje semundje serioze e melçise u dergua ne Gjermani, nepermjet bordit te avionit te kryeministrit, per nje transplant organesh.

 • Vrapoi 500 km ne 86 ore pa fjetur asnje cast

  Kim Allan eshte nje atlete e specializuar ne ultra-maratone, ndersa objektivi i saj i hershem ishte te thyente rekordin e ri boteror. Pas tentatives se pare, deshtoi.

 • Cfare ndodh para vdekjes?

  10 vite më parë
  Cfare ndodh para vdekjes?

  Fenomeni i quajtur Near-Death Experiences (NDE) ose Gjendje e Para Vdekjes, zakonisht vihet re ne subjekte te cilet, edhe mbasi kane pasur nje traume fizike qe duhej t'u shkaktonte vdekjen (per shkak te ndalimit te zemres), te nje aksidenti te rende, apo gjate nje nderhyrjeje kirurgjike) ia kane dale mbane te mbijetojne.

 • Aroma e te porsalindurve eshte si droga

  Te porsalindurit kane nje aroma karakteristike qe zhduket ne krye te javes se shtate te ardhjes se tyre ne jete. Perberja e saj eshte e panjohur, por sipas disa eksperteve formohet nga qindra molekula, disa prej te cilave te pranishme ne lengun amniotik, substanca e bardhe qe mbron lekuren e fetusit gjate shtatzenise.

 • Gruaja qe pretendon se ka pare avionin e Malaysian Airlines MH370

  Nje grua britanike, Katherine Tee, po thote se ka dalluar, ate qe sipas saj eshte avioni i humbur Malaysian Air MH370, teksa lundronte. Zbulimin e ka bere ne mars, por ka vendosur ta deklaroje tani, per shkak se ne ate kohe nuk mund t’i besonte syve.

 • Shkenca mund te shpetoje portretin e Leonardo da Vincit

  Nje teknike e re mund te ndihmoje ne ruajtjen e vizatimit te famshem te Leonardo da Vincit, i cili po demtohet dite pas dite. Vepra misterioze, e konsideruar gjeresisht si autoportret i artistit, eshte vizatuar me shkumes te kuq ne leter, ne fillim te viteve 1500 dhe eshte zbehur me kalimin e kohes.

 • Ngec ne Korene e Jugut pasi i biri 4 vjecar i vizatoi pasaporten

  Ne rrethana te tjera kjo pikture femijerore do te ishte ngjitur me krenari tek frigoriferi nga prinderit. Fatkeqesisht, ky djalosh 4 vjeçar vendosi ta shkrinte talentin e tij ne pikture mbi pasaporten e te atit teksa ndodheshin familjarisht me pushime ne Korene e Jugut.

 • Zbulohet planeti ku jetojne krijesa gjigande

  Nje planet i ri qe eshte 7 here me i madh se Toka eshte titulluar Toka e Goxillave! Shkencetaret besojne se 'Mega Toka' gjigante qe ndodhet 4,5 bilion vite drite nga Toka ka potencialin per te mbajtur nje jete ne te, megjithese nuk dihet e cfare lloji.

 • Ku qendron problemi me njerezit e zgjuar?

  Kur kerkoni nje punonjes te ri, dike per promovim ne pune, ose per krijimin e nje ekipi, mendja ju shkon te njerezit me te zgjuar, apo jo? Jo kaq shpejt! Ndonjehere, nje person i talentuar mund te jete nje menaxher joefektiv.

 • Teoria e universeve paralele - A jemi atje tej?

  Shume larg prej ketu, ne nje galaksi qe i ngjan shume Rruges se Qumeshtit, ndodhet nje yll qe i ngjan shume Diellit. Dhe ne planetin e trete te ketij ylli, nje lloj binjaku i Tokes sone, jeton dikush: ti.

 • Hajduti ben mik ne Facebook viktimen, kapet

  Nje burre u akuzua per sulmin dhe vjedhjen e nje gruaje dhe u arrestua pasi u perpoq ta bente mike ne Facebook. Riley Mullins, 28 vjec, u akuzua me vjedhje te shkalles se dyte ne shtetin e Uashingtonit, pasi i vodhi canten nje gruaje ne terminalin e tragetit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama