Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Disa fakte te cuditshme!

  10 vite më parë
  Disa fakte te cuditshme!

  Ne vazhdim ju sjellim 20 fakte interesante, nga te cilat te gjithe mund te mesojne dicka...

 • Bicikleta falas, per te mbrojtur mjedisin

  Ne Suedi ka filluar nje program i ri, i cili ka per qellim uljen e numrit te automjeteve ne rruge. Qyteti Gotenborg ka vendosur te dhuroje biçikleta pa pagese duke terhqur vemendejne dhjetra banoreve te qytetit.

 • Studimi: Veshjet ndikojne te vetevleresimi

  Cili eshte sekreti i vetebesimit dhe vetevleresimit? Disa njerez besojne se ka te beje me sjelljen e duhur mendore, ndersa te tjere hamendesojne se lidhet me parate. Por sipas nje kerkueseje, pergjigjja eshte tek veshjet tona.

 • Zhdukja e madhe, speciet po vdesin 1000 here me shpejt!

  Speciet e bimeve dhe kafsheve po zhduken te pakten 1000 here me shpejt, krahasuar me kohen para se njerezit 'te dilnin ne skene' dhe bota ndodhet ne prag te zhdukjes se gjashte me te madhe, sugjeron nje studim i ri. Studimi ka hulumtuar nivelet e shkuara dhe te tanishme te zhdukjes dhe ka gjetur nivele me te uleta ne te shkuaren.

 • Studimi: Parfumi i ben femrat me te bukura

  Fytyrat femerore behen me terheqese nese eshte e pranishme nje arome e kendshme, kane zbuluar kerkuesit. Ata shprehen se aromat mund te ndryshojne menyren sesi dukemi dhe terheqjen qe perjetojne te tjeret ndaj nesh.

 • Ja gruaja qe eshte diplomuar ne moshen 99-vjecare

  Nje grua eshte diplomuar çuditerisht ne moshen 99-vjeçare! Ceremonia e nderimit ishte shume e veçante, ndersa i pranishem qe edhe presidenti i shkolles, i cili i dha edhe titullin e fituar. Ajo nuk mundi te diplomohej me pare, per shkak te nje borxhi prej 5 mije dollaresh qe nuk e pagoi dot kurre.

 • Fakte qe jashtetokesoret ekzistojne

  Jane hedhur shume hipoteza nese vertete ekzistojne jashtetokesoret. Por duket se studimi i fundit tregon se keto hipoteza jane te verteta.

 • Cfare shikojne femijet ne enderr?

  Ne nje hulumtim te kryer ne Universitetin e Virxhinias, u zbulua se kafshet jane paraqitur me shume ne endrrat e femijeve ne krahasim me endrrat e te rriturve. Kjo mund te jete per shkak te nocionit se femijet jane vetem te interesuar ne kafshe.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama