Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Parashikimet per 2014-n te bera nga Isaac Asimov ne vitin 1964

  Shume vite me pare, ne vitin 1964, Isaac Asimov, nje biokimist dhe nje shkrimtar rus me nenshtetesi amerikane, beri disa parashikime per vitin 2014, te cilat duket se i ka gjetur pothuajse te gjitha! 'Ndryshe' i sjell te renditura ne 10 pika

 • Toka kercenohet nga nje asteroid gjigant

  Asteroidi i quajtur 'HQ124? ka vene ne 'shenjester' Token me 8 qershor dhe do te mund te verehet permes nje teleskopi normal. Ne kete date, nje asteroid me dimensione jo te vogla, do t’i kaloje tangjent planetit tone.

 • 5 mije meteoroidet qe bombardojne Token perdite

  Çdo dite, me teper se 40 tone meteoroide godasin atmosferen tone. Shume prej tyre jane pjese te vogla nga pluhuri i kometave, te cilat perplasen pa krijuar deme ne atmosferen e Tokes, duke krijuar shi meteoresh ne qiellin e nates. Pjese me te medha copash te asteroideve dhe kometave krijojne dhjetera topa zjarri rreth planetit.

 • Rrezohet nje UFO ne Kine

  10 vite më parë
  Rrezohet nje 'UFO' ne Kine

  Ne provincen Heilongjiang te Kines jane shfaqur tre objekte te paidentifikuara qe dyshohet te ishin jashtetokesore. Sipas Chinanews, nje prej objekteve eshte rrezuar ne toke dhe banoret ka nisur te fotografojne ate.

 • Land Rover 'zbulon' Shqiperine

  Marka e mirenjohur e prodhimit te makinave 'Jaguar Land Rover', ka testuar modelin e fundit te makina Land Rover Discovery ne malet e Shqiperise. Reklama e Land Rover-it do te transmetohet ne shume media boterore dhe kjo do te sherbeje gjithashtu edhe si nje fushate publicitare per Shqiperine.

 • Zvicra lejon me ligj pershendetjet naziste

  Gjykata e Larte ne Zvicer ka vendosur diten e merkure se pershendetja naziste nuk eshte diskriminim racor, nese ka si synim te pasqyroje nje deklarim personal. Sipas keitj vendimi, pershendetja e Hitlert eshte krim vetem nese shfrytezohet per te shperndare ideologji raciste te te tjeret, por jo ne rastet kur ajo shfrytezohet per te shfaqur bindjet personale te dikujt.

 • Shpikjet qe na nevojiten ne 100 vitet e ardhshme

  Nga syzet e zgjuara, tek pelerinat e padukshme te filmit 'Lufta e Yjeve', nje llojshmeri novacionesh futuriste jane enderruar per shume kohe, te cilat jane frymezuar prej romaneve fantastiko-shkencore.

 • Transparenca... fushata e re e Partise se Forte

  Ironia eshte arma e tyre. Ata kane krijuar nje parti, e quajne veten politikane, kandidojne ne zgjedhje….por politika per ta eshte arma per te bere sarkazem me politiken dhe partite politike ne pushtet.

 • Shkencetari serb 'parashikoi' termetet ne Shqiperi: Po i shkaktojne amerikanet

  Ka shkaktuar shume debat nje shkencetar serb, i quajtur Velimir Abramovic, i cili deklaroi pak dite me pare se ne ditet ne vazhdim pritet qe te kete termete, pasi eshte fikur sistemi amerikan HAARP. 'Sot eshte fikur sistemi HAARP, ndaj prisni termete', tha ai per nje radio me 19 maj.

 • Si te mbrohemi kur bie termet?

  Te pakte ishin ata qe termeti i sotem nuk ua trazoi gjumin. Ne rruge, bare dhe rrjete sociale sot flitej gjate per lekundjen e fuqishme nga termeti i mengjesit dhe friken qe pushtoi njerezit ne pak sekonda.

 • Studimi: Shefat preferojne ate qe vjen i pari ne zyre

  Oraret e ndryshueshme te punes nuk jane aq te dobishme, shprehen shkencetaret dhe paralajmerojne se prej tyre mund t'ju shkaterrohet karriera. Studimi me i fundit ka zbuluar se shefat preferojne punetoret qe shkojne me shpejt ne zyre.

 • Zviceranet i thone jo pages minimale

  Rezultatet e referendumit te mbajtur ne Zvicer, tregojne se qytetaret e ketij vendi, e kane refuzuar propozimin e prezantuar se do te jete paga minimale me e larte ne bote.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama