Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Arkeologet zbulojne mumien 3000-vjecare

  Arkeologet qe po germonin ne qytetin e lashte egjiptian Amarna, zbuluan mbetjen e nje gruaje te Egjiptit te lashte me rreth 70 zgjatime te punuara te flokeve.

 • Dokumenti i FBI-se: Hitleri nuk vrau veten

  Eshte menduar per vite te tera se Hitleri u vetevra ne 30 prill te vitit 1945 ne bunkerin e tij nentokesor, pasi sovjetiket dhe trupat aleate bene perpjekjet perfundimtare per te mundur nazistet.

 • Ja sa kushton nje nuse hungareze 'me letra'

  Prokuroria e shtetit hungarez ka filluar nje hetim kunder nje çifti, perkatesisht kunder nje qytetari te Serbise dhe nje qytetareje te Hungarise, me dyshimin se kane krijuar rrjet per aranzhimin e martesave ne mes te qytetareve te Serbise dhe te Hungarise per marrjen e lejeve te punes ne Bashkimin Evropian, njofton Albinfo.

 • Plutoni rifiton statusin e planetit?

  Njehere e nje kohe kishim nente planete. Te gjithe i mesonim ato dhe krenoheshim me njohurite e universit. Por ne vitin 2006, Unioni Nderkombetar i Astronomise, i cili vendos se kush eshte e kush nuk planet, i hoqi Plutonit statusin e tij, duke thene se ishte teper i vogel per force gravitacionale, dhe u skualifikua ne rendin e 'planetit xhuxh.'

 • 4-vjecari qe shpetoi 167 persona

  Ndoshta mund te duket e cuditshme por eshte e vertete. Quhet Liam Mansell, eshte 4 vjec dhe eshte nje hero i vertete pasi ka shpetuar jeten e 167 personave.

 • Norvegjia, vendi ideal per te moshuarit

  Ne kuader te dites nderkombetare te te moshuarve, Indeksi Global per Mbrojtjen e te Moshuarve ka bere hulumtimin per 96 vende, mes tyre edhe per Shqiperine, per te matur mireqenien sociale dhe ekonomike te personave mbi 60 vjec.

 • Nje shkolle e Berlinit pagezohet me emrin e nje shqiptari

  Refik Veseli per vepren e tij te guximshme eshte nderuar nga muzeu i holokaustit 'Yad Vashem' me titullin 'I drejti ne mes te popujve'. Me 8 tetor, nje shkolle gjermane ne Berlin edhe zyrtarisht do te emertohet 'Refik Veseli', ne shenje nderimi te shqiptarit qe gjate Luftes se Dyte Boterore e kishte shpetuar nje familje hebreje, shkruan berlinerwoche.de.

 • Ne qytetin e Kilit rruget mbajne emra shqiptaresh

  Ne nje qytet ne jug te Kilit me emrin Hualpen, rruget e tij mbajne emra shqiptare. Ne kete qytet ne Kili jo vetem qe ka nje rruge me emrin 'Rruga e Dibres' por ka edhe disa rruge te tjera me emra qytetesh shqiptare.

 • Klima, rrezikohen 177 milione persona ne bote

  Deri ne fund te shekullit nese emetimet e dioksidit te karbonit do te vazhdojne ne normat aktuale, rreth 177 milione njerez ne te gjithe boten te cilet jetojne ne zonat bregdetare, do te goditen nga permbytje shkaterrimtare te shkaktuara nga rritja e nivelit te deteve.

 • Deshironi pushime pa limit? Ja ku duhet te punoni

  A jeni te lodhur me vetem dy jave pushime ne vit? Ndoshta ju duhet te punoni ne kompanine e shefit Richard Branson, i cili beson se punonjesit duhet te lejohen te marrin pushime sa kohe qe ata duan.

 • Shqiptarja shpallet 'Miss Gjermania 2014'

  Spektakli 'Miss Gjermania 2014' i cili eshte mbajtur ne Dortmund ka ndare cmimet kryesore per dy vajza shqiptare. Sukseset e vajzave shqiptare neper konkurse bukurie ne bote tashme nuk jane risi.

 • Lazarati, fjala me e kerkuar ne Google nga italianet

  Lazarati eshte sot fjala me e kerkuar ne motorin me te madh te kerkimit 'Google' ne Itali. Mbi 5 mije persona kane filluar te kerkojne informacione per fshatin shqiptar per te cilin filloi te flitej mbremjen e kaluar gjate puntates se pare te “Le Iene”.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama