Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Ky vit do te jete vertet me i gjate

  Ky vit do te jete nje sekonde me i gjate se viti paraardhes per te kompensuar rrotullimin e ngadalte te Tokes. Por ka frike se kur te behet kjo shtese prej nje sekonde me 30 qershor nga shkencetaret, do kete probleme me internetin.

 • Nje propozim i jashtezakonshem

  Hanna Troch, 22 vjec, i tha te fejuarit te saj Harald Six se deshironte nje propozim origjinal per martese. 21-vjecari Harald e çoi ne nje shkemb 1 mije e 100 metra te larte ne Norvegji ku dhe i beri propozimin.

 • 'Intervista' fiton 15 mln USD online

  Filmi kontrovers 'Intervista' eshte kthyer ne filmin numer nje online, pas publikimit nga studio kater dite me pare. Filmi ka fituar me shume se 15 milione dollare dhe eshte shkarkuar me shume...,

 • Zbulohet burgu ku u mbajt Drakula

  Arkeologet kane zbuluar ne keshtjellen Tokat ne Turqi nje labirint qelish, ne cilen mendohet se eshte mbajtur i burgosur gjate shekullit te 15-te edhe Vlad Impaler, ose i njohur ndryshe si Drakula.

 • Rekord, 17.000 protestues anti-Islamit ne Gjermani

  Nje rekord prej 17.000 protestuesish anti-Islamit u mblodhen per demonstraten e tyre te dhjete, e cila tashme kryhet çdo jave ne Gjermanine lindore. Ata festuan krijimin e levizjes popullore te ekstremit te djathte, duke kenduar per Krishtlindjet. Ky eshte nje lloj i ri protestash kunder emigranteve, qe po mbahen ne Gjermani.

 • SHBA shpertheu ne ajer avionin MH370

  Zhdukja ne ajer e nje avioni te Malaysia Airlines vazhdon te prodhoje teori konspirative nga me te ndryshmet. Se fundmi, nje ish- drejtues i nje linje ajrore, pretendon se hakerat amerikane kane hyre ne sistemin e avionit dhe me pas ai eshte qelluar ne ajer nga ushtria amerikane.

 • Ballisti tregon ngritjen e dronit

  Ismail Morina i njohur ndryshe si 'Ballisti' ka hedhur nje video ne Youtube ku tregon provat qe ka bere per ngritjen e dronit. Morina dyshohej se ishte personi qe ngriti dronin qe terboi serbet ne Beograd mbremjen e 14 tetorit, dhe ai e ka vertetuar me ane te videove kete fakt. Morina postoi ne Youtube nje video qe eshte bere ne fillim te tetorit teksa bente provat per ngritjen e dronit.

 • Mund ta vonojme vdekjen?

  10 vite më parë
  Mund ta vonojme vdekjen?

  Pavaresisht se jetojme ne nje univers ku ndryshimi eshte e vetmja gje konstante, sic thote edhe fjala e urte, ne, njerezit jemi thelbesisht te dhene pas idese se perjetesise.

 • Greket, me te palumturit ne Europe

  Nje sondazh i Qendres Greke per Statistikat tregon se 70 per qind e te anketuarve ne Greqi i konsiderojne jo te mira kushtet e jeteses dhe te punes...

 • Zbulohet e verteta e 17-vjecari qe 'fitoi' 72 mln Dollar

  Nuk zgjati shume buja e lajmit te publikuar ne 'New York Magazine', e 17-vjecarit qe thuhej se kishte fituar 72 milione dollare ne burse. E verteta ne fakt eshte se Mohammed Islam nuk merret fare me bursen, shkruan CNN.

 • Ja per cfare kemi folur me teper ne Facebook kete vit!

  Vitin e kaluar eshte folur me shume per Papa Françeskun, femijen mbreteror dhe Miley Cyrus. Por kete vit, bisedat tona ne Facebook, kishin ne thelb Ebolen, Kupen e Botes dhe Sfiden e Koves me akull, sipas Huffington Post.

 • 13 gjera qe nuk i dinit per Henen e plote

  Pertej supersticioneve, Hena e plote shpie ne rritje te kriminalitetit. Jonathan Brown dhe Rebeca Bowle kane hedhur drite mbi kete fenomen te rralle qiellor.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama