Denoncimi peshk helmues ne Jug kujdes cfare konsumoni

Denoncimi, peshk helmues ne Jug, kujdes cfare konsumoni

Bëni kujdes me zgjedhjen e peshkut që konsumoni gjatë pushimeve në jug. Pro Fishing Albania, forumi i peshkimit sportiv dhe rekreativ ne Shqiperi ka postuar në profilin e saj në FB foto të një lloji peshku, njohur si Lagocephalus sceleratus – peshk ekstremisht helmues, që tani ka rëme edhe ne rrjetat e peshkatareve ne Himare.

“Peshkataret nuk e njohin fare dhe e keshillojne per konsum me justifikimin se – “cfare del nga deti, haet pa problem”. Siguri qe u dha edhe nga nje pronar i nje restoranti peshku ne Tirane.

 

Lagocephalus sceleratus, pas konsumimit shkakton paralize te muskujve, bllokon frymemarrjen dhe ben ndalimin e zemres. Kujdes, lexoni me pare per peshkun qe blini nga peshkarexhat”- shkruan Pro Fishing Albania.

 


Artikujt e fundit


Reklama

Reklama