Art&Kulture

Art&Kulture

 • 'Dyrrahu s'ishte pushtuar nga romaket, ishte i lire'

  Arkeologu Gjergj Frasheri, ne nje botim mbi rezultatet e germimit ne 'Lulishten 1 Maji' ne Durres, ku sot eshte ndertuar nje pallat, ndonese flitet se do te ndertohet nen te nje muze modern.

 • 'Krushqit jane te ngrire', botim si liber me vete

  Ne prag te ditelindjes se 80-te te shkrimtarit Ismail Kadare, shtepia Botuese 'Onufri', per here ta pare boton si liber ne vete, romanin e Kadarese 'Krushqit jane te ngrire'.

 • Enver Hoxha i Fevziut botohet ne Londer

  'Enver Hoxha', libri i gazetarit te njohur Blendi Fevziu, i cili ka thyer rekorde duke u bere bestseller ne Shqiperi me mbi pesedhjete mije kopje te shitura, botuar nga Shtepia Botuese Universitare 'UET Press', do te botohet se shpejti edhe ne Britanine e Madhe nga Shtepia Botuese 'I.B.Tauris'.

 • Viti i Kadarese: Ministria e Kultures zbulon aktivitetet

  Ditelindja e 80-te e shkrimtarit te mirenjohur, Ismail Kadare do te nise me shenjat e shkruara nga vete shkrimtari ne librat e tij, ideuar si nje ngjarje qe afron rrefimin e shkrimtarit per nje audience te madhe, duke frymezuar dialogun dhe angazhimin e publikut...

 • Lumturi Blloshmi, nje ditar me fotografi

  Galeria Kombetare e Arteve hap sezonin e ri artistik me 21 janar me nje ekspozite vetjake te artistes Lumturi Blloshmi. Ekspozita sjell ne fokusin e aparatit fotografik nje faze te rendesishme te krijimtarise artistike te Lumturi Blloshmit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama