Art&Kulture

Art&Kulture

 • Saimir Pirgu ne kopertinen e revistes spanjolle 'Opera Actual'

  Revista spanjolle e operave 'Opera Actual', ka zgjedhur tenorin shqiptar me fame boterore, Saimir Pirgun si personazhin kryesor te kesaj reviste per muajin korrik dhe gusht. Ne kete reviste, Pirgu ka dhene edhe nje interviste i cili ka folur rreth rolit te tij ne 'Boheme'.

 • Robert De Angeli: Feja e Pellazgeve

  Te gjitha shkrimet e lashtesise na njoftojne se pellazget ishin nje popull plot ndjenja teper fetare dhe se gjithe mitologjia antike u atribuohet atyre. Ky mendim nuk duhet kundershtuar.

 • Restaurohen muzete ne Berat

  Muzeu Ikonografik Onufri, me Kishen 'Fjetja e Shen Merise' ne Kalane e Beratit, eshte restauruar pas shume vitesh dhe eshte pasuruar me 20 ikona, per tiu bashkangjitur 173 objekteve ekzistuese.

 • Ermonela Jaho, shkelqen ne skenen franceze

  Superbe, sublime, e mrekullueshme... Gjithe drite dhe nje ze qe magjeps. Keto kane qene cilesoret e perdorur per te futur ne kornize gjithe talentin qe ka shperthyer nga mbreteresha shqiptare e lirikes, Ermonela Jaho.

 • Maks Velo, kur piktura ulerin dramen e pashterueshme

  Nje Shqiperi e drobitur, e zbehur, e varfer, e çoroditur dhe e perhumbur nga vitet e izolimit utopik komunist. Nje Shqiperi, e cila shkaterroi, groposi dhe burgosi bashke me artistet dhe vete qenien e historine bashkekohese te saj. – Nje prej atyre artisteve ishte dhe Maks Velo.

 • Filma vizatimore ruse per here te pare ne Tirane

  Ambasada ruse organizon nje event shume te vecante ne Tirane. Tre filma te perzgjedhur vizatimore ruse, por me titra shqip, do te shfaqen ne kryeqytetin e shqiperise te enjten, me 23 qershor, ora 18:30, tek kinema Imperial-Agimi..

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama