Art&Kulture

Art&Kulture

 • Fan Noli, origjina e tragjedise

  Kur mendon vetetimthi se sa shume libra jane shkruar (apo shperdoruar, mistifikuar, ose destruktivuar) per origjinen e Tragjedise, e kupton mirefilli se te besh nje ese lakonike kerkohet sqime dhe guxim i madh intelektual.

 • Film: 'Eposi i Kreshnikeve' - cmimi special (Video)

  Projekti shkencor 'Eposi shqiptar drejt programeve te Unescos' i financuar nga Ministria e Arsimit, Shkences dhe Teknologjise ka fituar cmim special nga 'Europa Nostra', organizate kjo qe konsiderohet si zeri i trashegimise kulturore ne Evrope.

 • Filmi 'Chromium' perfaqeson Shqiperine ne Oscar

  Filmi i regjisorit Bujar Alimani i perzgjedhur pak dite me pare per te perfaqesuar Shqiperine ne garen e Oscar per “Filmin me te mire ne gjuhe te huaj”, ka fituar Cmimin e Kritikes ne Otranto Film Fund Festival.

 • Fillon festivali nderkombetar i muzikes DAM

  Sot fillon edicioni i njembedhjete i festivalit nderkombetar te muzikes DAM, hapja e tij do te behet nga ora 19:30 ne Sallen e Kuqe te Pallatit te Rinise, i cili do te vazhdoje deri me 26 shtator.

 • Prejardhja ilire e fiseve gjermane

  Fiset e ashtuquajtura gjermanike, te cilat formuan kombet e Evropes Perendimore dhe Veriore emigruan nga Lindja drejt Perendimit. Si pikenisje keto fise paten territoret e Detit te Zi, Ilirise dhe Trojes.

 • Le Figaro: Ermonela Jaho i ben yjet te shkelqejne e te qajne

  Zot, cfare vdekje e bukur! Nje Traviata qe beri yjet te shkelqejne dhe te qajne ne te njejten kohe, fale sopranos Ermonela Jaho qe e perjetoi rolin me aq pasion …”. Jane keto komentet e mediave franceze per interpretimin e shkelqyer te sopranos shqiptare.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama