Art&Kulture

Art&Kulture

 • Mit'hat Frasheri dhe paradokset shqiptare

  Portreti i babait te tij, rilindesit Abdyl Frasheri, varej ne muret e shkollave ne Shqiperi, ndersa ai, i biri, konsiderohej armik i popullit gjate komunizmit. Historia e Mit’hat Frasherit, i njohur me teper me pseudonimin e tij Lumo Skendo, eshte nje nga paradokset e shumta te shoqerise shqiptare gjate regjimit komunist.

 • Elize perulet per Kadarene

  19 orë më parë
  Elize perulet per Kadarene

  Presidenti francez, Fransua Holland, i dorezon titullin 'Komandant i Legjionit te Nderit' shkrimtarit shqiptar

 • Shqiperia Tjeter, ujesjellesi antik qe cudit ende...

  Edhe pse jo e njohur sa c’duhet Gurra e Domgjonit eshte nje nder monumentet e trashegimise historike dhe kulturore me me vlere, jo vetem ne Shqiperi. E pavaresisht kesaj ky objekt sot rrezikon te shembet per shkak te mungeses se mirembajtjes.

 • Kadare: Aryesja kryesore pse nuk u bera President

  Mandej, shkrimtari nuk ka ngurruar te flase edhe per raportet e njerezve te letrave me vetveten dhe regjimin(spiunet). Per kete, ai thote se 'prania kembengulese e ish-bashkepunetoreve te Sigurimit ne jeten e sotme letrare, jo vetem krijon nje konfuzion te pashembullt, por eshte nje tallje publike me moralin'.

 • Rama drejt Parisit, per ceremonine e nderimit te Ismail Kadarese

  Kryeministri Edi Rama eshte nisur sot drejt Parisit, ku do te marre pjese ne ceremonine e nderimit te shkrimtarit Ismail Kadare. Mesohet se Rama eshte ftuar nga presidenti francez Francois Hollande, me te cilin do te zhvilloje nje takim, per te marre pjese me pas ne ceremoni.

 • Ju prezantoj 100 instrumente te rralla shqiptare

  Deshira e tij per te koleksionuar instrumente tradicionale shqiptare te vjetra i ka nisur qysh ne femijeri. Atehere kur ne familjen e tij, gjyshi ruante ne nje senduk te vjeter libra qe ishin shkruar me fije ari.

 • Zbulohet koleksioni: Shqiptaret e Edith Durham ne 450 foto

  Koleksioni fotografik i Edith Durham, vjen per here te pare ne Tirane. Sot ne mbremje, zbulohen per publikun ne Muzeun Historik Kombetar, ne Diten Nderkombetare te Muzeve. Albanologu Robert Elsie, pas lejes nga Instituti Mbreteror Antropologjik, ka arritur t’ju jape shqiptareve nga tri trojet, jeten ne vitet 1903 – 1913

 • Ermonela Jaho e para shqiptare qe fiton OSCAR-in e Operas

  Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho eshte shpallur fituese e International Opera Awards. Sopranoja me fame boterore ishte e nominuar ne kategorine Reader's Award, dhe arriti te triumfonte mes shume figurave te shquara te artiti rus dhe latin.