Art&Kulture

Art&Kulture

 • Pas 59 vitesh zbulohet tema e diplomes se Dritero Agollit

  Nis java e kremtimit te ditelindjes se 85–te te shkrimtarit Dritero Agollit, jave ne te cilen do te zhvillohet nje mori aktivitetesh ne bashkepunim me AQSHF, Biblioteken Kombetare dhe Teatrin Kombetar, transmeton In Fokusi.

 • E thene nga Sami Frasheri...

  Kur e pyeten rilindasin dhe patriotin Sami Frasheri se si mund ta flakin tej zgjedhen turke, shqiptaret, ai tha:

 • Gjuha Shqipe , si nje burim i gjuheve te huaja

  Nje e vertet e pamohueshme mund te jete fakti se gjuha shqipe eshte nje çeles per te gjitha gjuhet ose mund te jete nje burim i gjuheve te huaja dhe te tjera . (cila do qofte ajo gjuhe)

 • Shqiperia ime turistike, keshtjellat krenaria e perjetshme!

  Ngrihen kryeneçe dhe madheshore maje shkembinjsh te thepisur apo lartohen ne ishuj te vetmuar. Epike apo dekorative, herehere veç mure apo qarkojne qytete, jane te thjeshta apo te larmishme, jane te paprekura apo rrenoja,..te gjitha kane nje emerues te perbashket: rrefejne historine.

 • Eqrem Cabej: Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit Shqiperi

  Shqiptaret jane nje nga te paket popuj te Europes, e mund te themi edhe te kontinenteve te tjera, te te cilet ekzistojne dy emra nacionale, njeri me perdorim te brendshem, d.m.th. emri me te cilin ata emerojne popullin e vet, e tjetri emri me te cilin njihen nga bota e jashtme.

 • Nene Tereza Nobelistja e trete me e famshme ne bote

  Faqja e Nobelit ka radhitur dhjete Nobelistet per Paqe me te famshem, çmim ky qe ndahet prej vitit 1901, ne kete liste Nena Terez radhitet e treta. Ajo eshte radhitur pas Marthin Luther King Jr. dhe Malala Yousafazi, ndersa pas saj eshte, Jane Addams dhe Nelson Mandela.

 • Aroma e atdheut ne Festivalin e filmit shqiptar ne New York

  Fund shtatori i ketij viti si asnjehere tjeter ne New York ishte i ngjeshur me aktivitete, i ngjeshur me skena filmi, skena dokumentare, me perkujtime dhe vleresime per figuren e madhe shqiptare Shen Tereza e vazhduar me vleresimin e grave shqiptare, te cilat jane integruar me dinjitet ne kete vend te madh.

 • Ahengu shkodran trashegohet brez pas brezi

  Nje trashegimi e pasur shpirterore e ruajtur nder breza, po risillet magjishem vit pas viti me Ahengun Shkodran. Per te katertin vit radhazi ne nje prej oborreve karakteristike te Shkodres...

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama