Art&Kulture

Art&Kulture

 • Shuhet ne moshen 79-vjecare violinisti Hysen Badivuku

  Dikur violinist i Orkestres Popullore te Radiotelevizionit te Prishtines, e pasluftes violinist dhe arkivist ne Filarmonine e Kosoves, Hysen Badivuku, kujtohet si njeri nder koleget me te mire ne rrethet ku ka punuar. Pasditen e se merkures, Badivukut i eshte dhene lamtumira e fundit ne varrezat e Prishtines.

 • Shqiperia pjesemarrese ne Panairin e librit ne Milano

  Shqiperia mori pjese ne Panairin e Librit- Tempi di Libri-, Milano ku u diskutua rreth mundesise se perkthimit dhe promovimit te letersise shqipe ne gjuhen italiane. Ne ditet e panairit u zhvilluan takime per bashkepunimin nderterritorial kulturor.

 • Intelektualet nuk jane zhdukur, por gjithcka eshte shnderruar ne opinion

  Ne nje kohe qe kudo trumbetohej per cikle reformash apo reformizem te nje lloji te pa pare, ketu e 25 vjet, imazhet e dhimbshme te te varferve te burgosur e ngandonjehere te vetevrare, me nxiti t’i zbertheja ne baze te parimeve me te shendosha te filozofise politike dhe sociologjise, gjithe permbajtjen e ketyre reformave.

 • Mjeshtri kinez pikturon kostumin e Mirdites

  70 Artiste nga e gjithe bota po trazojne me ngjyra jeten kulturore ne Tirane ne kuader te Bienales se dyte te Akuarelit. Por sot thuajse gjithe vemendjen e ka marre nje prej Mjeshtrave boterore te kesaj gjinie e pikerisht Liu Ji nga Kina.

 • Sa e vjeter eshte gjuha shqipe?

  Gjuha e popullit Shqiptar, deri pak vite me pare ishte e panjohur ne filologji dhe ne vete gjuhesine ose ne kerkimet e shkences se gjuhes.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama