Art&Kulture

Art&Kulture

 • Benja shpallet Qender e mbrojtur Historike

  Ne mbledhjen e sotme te qeverise, me vendim te Keshillit te Ministrave fshati i Benjes ne Permet shpallet Qender e Mbrojtur Historike, duke percaktuar keshtu detyrimet dhe menyrat per mbrojtjen, konservimin e integruar dhe administrimin e vlerave historiko-kulturore te Qendres Historike dhe zones se mbrojtur te fshatit Benje.

 • Dy vepra te medha te Gjergj Fishtes tani ne trajte dixhitale

  Biblioteka Kombetare e Shqiperise, si nje urim special me rastin e 145-vjetorit te lindjes se nje nga figurave me te shquara kombetare, Gjergj Fishtes, publikoi ne trajte dixhitale dy vepra te tij 'Mrizi i Zanavet' dhe 'Vallja e Parrizit'.

 • Te drejtat e autorit, tashme te mbrojtura me ligj

  Hyn ne fuqi ligji per te drejtat e autoriti miratuar ne Kuvendin e Shqiperise ne 31 mars 2016. Ligji per te Drejtat e Autorit i rikonceptuar edhe njehere nga specialiste te Ministrise se Kultures dhe librit, ka hyre dje ne fuqi, pas Miratimit nga ana e Kuvendit me 31 mars 2016.

 • Ndahet nga jeta shkrimtari Teodor Laco

  Shkrimtari dhe diplomati shqiptar Teodor Laço u nda nga jeta ne moshen 80-vjecare. Lajmin e ka konfirmuar familja e te ndjerit, i cili ndarroi jete mengjesin e se shtunes ne spital.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama