Art&Kulture

Art&Kulture

 • Berati, mes 10 vendeve me energji pozitive shpirterore

  Ka disa vende ne bote, ku perjeton nje lidhje ndryshe me hyjnoren, ku perfshihesh nga nje energji e rralle, se ciles nuk arrin t’i japesh dot shpjegim, e ku perqendrimi ne nivelin shpirteror eshte shume me i madh.

 • Ermonela Jaho perkrah Placido Domingos ne France

  Sopranoja shqiptare me fame nderkombetare Ermonela Jaho do te rikthehet se dyti ne skenen e 'Orange' ne France per te interpretuar 'La Traviata'-n dhe 'Madame Butterfly', perkrah tenorit te madh spanjoll Placido Domingo.

 • Nje autor ne diell

  6 vite më parë
  Nje 'autor' ne diell

  Cfare propozojne disa botues per leximet e veres me vepra e emra autoresh shqiptare? Shpesh e veshtire per te klasifikuar letersine shqiptare si me te lexuaren, ndersa botimet e autoreve tane mbeten pothuaj 'inferiore' perballe letersise se huaj, edhe pse nuk ka nje ankete sociologjike se cfare lexojne shqiptaret.

 • 8 libra te persosur per vere

  Vera eshte nje sezone perfekte per te lexuar dhe jo vetem libra te lehte. Ja nje liste prej 8 librash interesante.

 • Kampet Rajonale te Restaurimit per here te pare ne Shqiperi

  Rreth 23 profesioniste te rinj dhe 9 akademike e trajnere nga Ballkani dhe Europa jane mbledhur ne Kruje e me pas ne Shkoder, per t'u ushtruar ne Kampin e 28-te Rajonal te Restaurimit me teme 'Artet dhe zejet tradicionale'.

 • Kulla e Aliajve ne Nivokaz, monument i trashegimise i lene ne harrese

  Kulla e Aliajve eshte nje nga kullat me te vjetra ne Kosove dhe evidencohet si nje nga monumentet qe ka mbrojtje nga Ministria e Kultures. Mirepo, pervec epitetit 'Monument' dhe premtimit per renovim, kjo kulle nuk po merr ndonje mbeshtetje tjeter nga institucionet tona.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama