Ngjarje

Ngjarje

Shqiperia Kultuore, ngjarje aktivitete kulturore

Tirana Kulturore 14-21 Nentor 2010

Kinema “Millenium”

Kinema “Millenium”

Këtë javë në këtë kinema do të shfaqet filmi “Red” me aktoren Bruce Willis, John Malkovich dhe Morgan Freeman. Kur jeta e tij idilike shqetësohet nga një vrasës tepër i sofistikuar, i

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 27 Shkurt - 6 Mars 2011

Opera 'Borana' rivjen ne TOB

Opera Borana rivjen ne TOB

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit në Tiranë shfaq në datën 27 shkurt si dhe më 1 dhe 3 mars, ora 19:00, operën “Borana”, vepër e kompozitorit të njohur shqiptar Avni Mula me libret t&eu

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 6 - 13 Mars 2011

Komedia 'Salla e banjes' ne diten e grave

Komedia Salla e banjes ne diten e grave

Në datat 8 9, 10, 11 dhe 12 mars, ora 19:00, në skenën e sallës së vogël të Teatrit Kombëtar në Tiranë do të ngjitet premiera e komedisë franceze “Salla e banjës” e autores

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Komedia 'Art' ne Teatrin Kombetar

  Komedia Art ne Teatrin Kombetar

  Në datat 5 dhe 6 mars, ora 19:00, Teatri Kombëtar shfaq premierën e komedisë "Art" të Yasmina Reza me t dhe skenografi regji të Fatos Haxhiraj të Bujar Kapexhiut. Luajnë aktorët Artan Imami, Enve

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Sezoni artistik i Orkestres se RTSH

  Sezoni artistik i Orkestres se RTSH

  Në vijim të koncerteve për sezonin artistik janar-qershor Orkestra Simfonike e RTSH do të jap në datën 11 mars, ora 19:00, në sallën e madhe të Akademisë së Arteve në Tiranë një ko

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 13 - 20 Mars

 Shekspiri ne 'Shekspirin' e Metropoli

Shekspiri ne Shekspirin e Metropoli

Teatri i Metropolit në Tiranë shfaq në datën 12 dhe 13 si dhe 17,18,19 dhe 20 mars, ora 20:00, premierën e tragjedisë së famshme të Shekspirit “Romeo dhe Zhuljeta” në sallën “Shekspi

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Shtrigat e Salemit' se shpejti ne TK

  Shtrigat e Salemit se shpejti ne TK

  Premiera e dramës “Shtrigat e Salemit” e dramaturgut të njohur amerikan Artur Miller pritet të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë nga fundi i marsit. Kjo dramë vjen nën regjin&

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Filmi frankofon nĂ« 'Marubi'

  Filmi frankofon ne Marubi

  Në kuadrin e Frankofonisë 2011, Akademia e Filmit dhe Multimedias ë në ambientet e “Marubi” do të shfaq saj disa filma. Ditën e shtunë, datë 12 mars, ora 12:30, në bashkëpunim me Ambasad&e

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 27 Mars - 3 Prill

Shekspiri ne 'Shekspirin' e Metropolit

Shekspiri ne Shekspirin e Metropolit

Teatri i Metropolit në Tiranë shfaq në datën 26, 27  dhe 31mars, si dhe në datat 1,2 dhe 3 prill, ora 20:00, premierën e tragjedisë së famshme të Shekspirit “Romeo dhe Zhuljeta” në sa

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Vepra te Xhanfise Kekos dhe Adriana Elinit ne AQSHF

  Vepra te Xhanfise Kekos dhe Adriana Elinit ne AQSHF

  Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit (AQFSH) muajin mars ia ka kushtuar veprave filmike te krijuara nga kineastet gra. Gjatë gjithë marsit, çdo të mërkurë, ora 12:00, në sallën e kinemasë të k&eum

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Gazmend Leka ne GKA

  Gazmend Leka ne GKA

  Në sallën e ekspozitave të përkohshme të Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë është çelur një ekspozitë personale e piktorit Gazmend Leka, e cila do të qëndroj&e

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 3 - 10 Prill

Filmi i animuar shqiptar ne AQSHF

Filmi i animuar shqiptar ne AQSHF

Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit (AQFSH) muajin prill ia ka kushtuar filmit të animuar shqiptar. E gjithë historia e filmit të animuar shqiptar do të prezantohet në një muaj në ekranin e kinemasë s&e

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Traviata' rivjen ne TOB

  Traviata rivjen ne TOB

  Teatri i Kombëtar i Operës dhe Baletit ringjit në skenë, në datat 2,3, 4 dhe 5 prill, ora 19:00, operën “Traviata” të Verdit nën dirigjimin e italianit Peter Tiboris. Historia tragjike e dashuris&eu

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Java e gjithe - perfshirjes ne Tirane

  Java e gjithe - perfshirjes ne Tirane

  Në kuadrin e “Javës Gjithë- përfshirëse”, që organizohet nga British Council nga data 4 deri në 8 prill në Shqipëri, do të zhvillohen disa aktivitete kulturore-artistike edhe në Tiran

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 10 - 17 Prill

Manu Chao koncert ne 'Qemal Stafa'

Manu Chao koncert ne Qemal Stafa

Këngëtari i famshëm franko-spanjoll Manu Chao do të japë në datën 12 prill, ora 20:00, në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa” në Tiranë, një koncert me titull “Manu Chau La Ve

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Shtrigat e Salemit' ne Teatrin Kombetar

  Shtrigat e Salemit ne Teatrin Kombetar

  Premiera e dramës “Shtrigat e Salemit” e dramaturgut të njohur amerikan Artur Miller ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë në datat 9,10, 14, 15, 16 dhe 17 prill, ora 20:00. Kjo dramë

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Shekspiri ne 'Shekspirin' e Metropoli

  Shekspiri ne Shekspirin e Metropoli

  Teatri i Metropolit në Tiranë shfaq në datën 9 dhe 10 prill, ora 20:00, premierën e tragjedisë së famshme të Shekspirit “Romeo dhe Zhuljeta” në sallën “Shekspir” të kë

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 19 - 26 Prill

Premiera absolute e operes 'Verter'

Premiera absolute e operes Verter

Në datat 20, 22, 24, dhe 26 prill, ora 19.00, Teatri i Operës dhe Baletit në Tiranë jep premierën e operës “Verter”. “Verter” është një dramë lirike me katër akte me libre

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Krijimtaria e Kushtes ne AAB

  Krijimtaria e Kushtes ne AAB

  Në vijim të koncerteve për sezonin artistik janar-qershor të Orkestrës Simfonike të RTSH, në datën 22 prill, ora 19:00, në sallën e madhe të Akademisë së Arteve të Bukura (AAB) n&e

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Nje tjeter 'Romeo e Zhuljeta' ne TK

  Nje tjeter Romeo e Zhuljeta ne TK

  Një tjetër “Romeo e Zhuljeta” në TK Tragjedia e njohur e Shekspirit është planifikuar të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë në datën 29 prill.“Romeo e Zhul

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 26 Prill - 3 Maj

'Dashuri e hidhur' vjen ne TK

Dashuri e hidhur vjen ne TK

Premiera e pjesës teatrale “Dashuri e hidhur” e konceptuar mbi bazën e motiveve të tragjedise së njohur të Shekspirit “Romeo dhe Zhuljeta” shfaqet në datën 29 prill, ora 20:00, ne Teatrin Kom

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Nje muzikant gjerman ne AAB

  Nje muzikant gjerman ne AAB

  Në vijim të koncerteve për sezonin artistik janar-qershor të Orkestrës Simfonike të RTSH, në datën 22 prill, ora 19:00, në sallën e madhe të Akademisë së Arteve të Bukura (AAB) n&e

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Kinemaja italiane ne Tirane

  Kinemaja italiane ne Tirane

  Me rastin e 150 Vjetorit të Bashkimit të Italisë, Instituti Italian i tek ë Kulturës në Tiranë, do të shfaq Akademia e Filmit dhe Multimedias “Marubi”, çdo të martë, ora 19:00, deri

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 13-20 Nentor 2011

Tre shfaqje ne hollin e TKOB

Tre shfaqje ne hollin e TKOB

Në hollin e TKOB në datën 16 nëntor, ora 19:00, do të jepet koncerti "Kamer Duo" me pianisten Ingrid Pulizo dhe baritonin Solen Alla. Kurse më 17 nëntor, ora 19:00, do të jepet koncerti i titulluar &q

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Teatri rinor shfaq 'Show Time'

  Teatri rinor shfaq Show Time

  Në datën 19 dhe 20 nëntor, ora 20:00, në sallën e vogël të Teatrit Kombëtar në Tiranë do të shfaqet premiera e dramës "Show Time" e dramaturgut Haqif Mulliqi vënë në

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Ekspozita 'Shtepi – nje - dhomshe'

  Ekspozita Shtepi – nje - dhomshe

  Në datën 12 nëntor 2011, ora 18:00, në oborrin përpara Galerisë së Arteve në Tiranë zhvillohet aktiviteti me titull "Ngjyra, ëndrra dhe konflikte", në kuadrin e të cilit hapet nj&e

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 10 - 18 Dhjetor 2011

Shtepia e 'Bernarda Albes' ne Teatrin Metropol

Shtepia e Bernarda Albes ne Teatrin Metropol

Në Teatrin Metropol në datat 10,11, 15,16,17,18, dhjetor ora: 20:00, në sallën "Shekspir" do të shfaqet "Shtepia e Bernarda Albes". Me autor: Frederico Garcia Lorka; regjizor: Kiço Londo; kostumogra

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'XXL-TV' ne Teatrin Kombetar te Komedise

  XXL-TV ne Teatrin Kombetar te Komedise

  Teatri Kombëtar i Komedisë do të nisë aktivitetin e tij artistik me premierën "XXL-TV", më datë 17, 18, 23, 24 dhe 25 dhjetor, ora: 19:00. Me autor - Stefan Çapaliku; regjizor - Naun Shundi & St

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Vazhdon 'Amadeus' ne TK

  Vazhdon Amadeus ne TK

  Në datat 10 dhe 11 dhjetor, ora 19:00 në skenën e Teatrit Kombëtar, vazhdon të shfaqet drama "Amadeus" shkruar nga Peter Schaffer me regji të Altin Bashës. Autori i mirënjohur anglez Peter Schaffer mb

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 14 - 21 Janar 2012

'A Show', spektakli i fjales nga Adi Krasta

A Show spektakli i fjales nga Adi Krasta

Adi Krasta kthehet njëherazi me një shfaqje personale në Pallatin e Kongreseve më 18 janar dhe me ciklin "A Show" në ekranin e "Vizion Plus", çdo javë. Sa i përket shfaqjes së 18 jana

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Ansambli Folklorik Tirana'

  Ansambli Folklorik Tirana

  Në kuadrin e aktiviteteve që "Ansambli Folklorik Tirana" do të zhvillojë gjatë këtij muaji, koncerti do të jepet enkas për fëmijët jetimë dhe për të moshuarit e qëndrave

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Stine Koncertore ne Universitetin e Arteve

  Stine Koncertore ne Universitetin e Arteve

  E mërkurë në datën 18 janar ora 19:00, në sallën e madhe të Universitetit të Arteve do të zhvillohet koncerti nga shumë studentë të Universitetit. Secili student do të interpretojë

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 21 - 28 Janar 2012

'Stine Koncertore' nga Orkestra Sinfonike e RTSH-se ne Universitetin e Arteve

Stine Koncertore nga Orkestra Sinfonike e RTSH-se ne Universitetin e Arteve

Orkestra Simfonike e RTSH-së do të nisë këtë javë stinën e re koncertore, ku pritet të interpretojnë artistë të njohur nga vendi dhe bota. Sezoni artistik përfshin 17 koncerte, nga të c

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 27 Janar - 4 Shkrut 2012

'Kaligula'e Kamy-se ne Teatrin Kombetar

Kaligulae Kamy-se ne Teatrin Kombetar

Në datën 3, 4 dhe 5 shkurt, ora 19:00, në sallën "Kadri Roshi" të Teatrit Kombëtar në Tiranë, do të shfaqet drama historike "Kaligula" e Albert Kamys. Kjo dramë, pjesëmarr&eum

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Teatri per femije

  Teatri per femije

  Në Teatrin e Metropolit, më datë 4 dhe 5 shkurt, do të jepet shfaqja për fëmijë, "Vitaminat". Të gjithë për një një për të gjithë. Salla "Çehov" ora

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Shtepia e Bernarda Albes' ne Teatrin Metropol

  Shtepia e Bernarda Albes ne Teatrin Metropol

  Në datat 28 dhe 29 janar, në sallën "Shekspir" të Teatrit të Metropolit, ora 20:00, shfaqet drama e "Shtëpia e Bernarda Albës". Kjo dramë e Frederico Garcia Lorkas ngjitet në skenë

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 4 - 11 Shkurt 2012

Aktivitete kulturore-artistike per 100 vjetorin e Pavaresise

Aktivitete kulturore-artistike per 100 vjetorin e Pavaresise

Me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë në Tiranë janë planifikuar të zhvillohen një sërë aktivitetesh gjatë vitit 2012. Në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar bëh

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 18 - 25 Shkurt 2012

Muaji i Kultures Shqiperi - Kosove ne Teatrin Kombetar

Muaji i Kultures Shqiperi - Kosove ne Teatrin Kombetar

Nga Teatri Kombëtar i Prishtinës, më datë 18 shkurt, ora 19:00 me regji të Ilir Bokshit do të jepet shfaqja, "Nata e dymbëdhjetë" e Shekspirit. Ngjarjet e komedisë së gjashtëqintës

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 3 - 10 Mars 2012

'Il clarinetto e…i suoi parenti' ne TKOB

Il clarinetto e…i suoi parenti ne TKOB

Instituti Italian i Kulturës me rastin e festës së gruas organizon më 8 mars, ora 19:00, në hollin koncertor të TKOB, koncertin recital të klarinetistit italian M° Piero Vincenti dhe pianistes Marsida Koni. M&de

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Letersia ne rrugetim ne TKK

  Letersia ne rrugetim ne TKK

  Në sallën e Teatrit Kombëtar të Komedisë,nga data 5 deri më 7 mars, do të jenë të pranishëm një grup autorësh nga Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Turqia dhe Shqipëria, të cil&eu

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Nderim per aktoret e ekranit shqiptar ne TKK

  Nderim per aktoret e ekranit shqiptar ne TKK

  Ditën e mërkurë, më 7 mars, ora 12:00, me rastin e festës së gruas si dhe në kuadër të festimeve të 100 vjetorit të shtetit shqiptar, në sallën e Teatrit Kombëtar të Komedis&e

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 10 - 17 Mars 2012

'Doktor Shuster' viziton Teatrin Kombetar

Doktor Shuster viziton Teatrin Kombetar

Në datën 16 Mars, ora 19:00, në Teatrin Kombëtar, do jepet premiera e pjesës teatrore me titull "Doktor Shuster" e autorit serb Dushan Kovaçeviç, me regji të Spiro Dunit. Vepra vërtitet rreth

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • TR Junior Club

  TR Junior Club

  Nga data 14 mars deri më 29 prill, në sallën "Çehov" të Teatrit Metropol, do të jepet cdo ditë, në orën 18:00, shfaqja "TR Junior Club". Ky show është një koktej emocio

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Birce Hasko, mjeshter i karaktereve

  Birce Hasko mjeshter i karaktereve

  Ditën e enjte, më 15 mars, në orën 12.00, AQSHF do të festojë në ambientet e saj, 70-vjetorin e lindjes së aktorit të shquar Prof. Birçe Hasko, "Mjeshtër i madh". Me këtë ra

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 24 - 31 Mars ’12

Pranvera Greke e Kultures ne Shqiperi

Pranvera Greke e Kultures ne Shqiperi

Në kuadrin e Pranverës Greke të Kulturës, Ambasada Greke në Shqipëri do të ofrojë një larmi aktivitetesh kulturore-artistike dhe shkencore për publikun shqiptar. Deri në datën 1 prill, n&eum

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 31 Mars - 7 Prill 2012

Koncert simfonik ne Universitetin e Arteve

Koncert simfonik ne Universitetin e Arteve

Ditën e premte, më 6 prill, ora 19:00, Orkestra Simfonike e RTSH-së do të japë në ambientet e Universitetit të Arteve, një koncert me muzikë të Shastakovicit, nën dirigjimin e italianit Etore Pap

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Karnavalet e Korces' ne Metropol

  Karnavalet e Korces ne Metropol

  Teatri i Metropolit vazhdon të shfaqë çdo ditë, deri në datën 29 prill, në sallën Shekspir, ora 19:00, premierën e komedisë "Karnavalet e Korçës" të autorit Spiro Ҫo

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Ekspozita 'Intimitet Mediterran'

  Ekspozita Intimitet Mediterran

  Deri në 4 prill, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar, piktori Lian Lutfija paraqet tablotë e tij me moton “Një sfidë ndaj hiprealizmit”. Me konceptin e ndërthurjes së jetës dhe natyrës

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 7 - 14 Prill 2012

Koncerti 'Pena e Muziktareve Rilindas'

Koncerti Pena e Muziktareve Rilindas

Ditën e martë, më 10 prill, ora 19:00, në sallën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, do të zhvillohet një koncert i titulluar "Pena e Muziktarëve Rilindas" me muzikë nga arki

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Koncert recital i kantautorit Esat Ruka

  Koncert recital i kantautorit Esat Ruka

  Ditën e premte, datë 13 prill, ora 19:00, në sallën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, në kuadër të vitit të 100-vjetorit të Pavarësisë, kantautori Esat Ruka do të jap&

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Perkujtohet aktori Agim Shuke

  Perkujtohet aktori Agim Shuke

  Ditën e mërkurë, më 11 prill, ora 12:00, në Kinemanë e Arkivit Qendror Shqiptar të Filmit (AQSHF), do të zhvillohet një homazh me rastin e 70-vjetorit të lindjes së "Artistit të Meritua

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 14 - 21 Prill 2012

Koncert simfonik i orkestres se RTVSH

Koncert simfonik i orkestres se RTVSH

Ditën e premte, më 20 prill, ora 19:00, në Teatrin e Operës dhe Baletit, do të zhvillohet një koncert nga orkestra sinfonike e Radio Televizionit Shqiptar me dirigjentin e mirënjohur Jetmir Barbullushi. Në k&eu

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 21 - 28 Prill 12

Teatri Kombetar shfaq premieren 'Henri VI'

Teatri Kombetar shfaq premieren Henri VI

Më datë 27, 28 dhe 29 prill, ora 20:00, në Teatrin Kombëtar do të shfaqet premiera e pjesës së dytë të trilogjisë "Henri VI" të Shekspirit. Në rolet kryesore interpretojnë akt

13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'L'Elisir D'Amore' vjen ne TKOB

  LElisir DAmore vjen ne TKOB

  Ne datat 25, 26, 28 dhe 29 prill, ora 19.00, Teatri i Operes dhe Baletit shfaq ne kuadrin e 100-vjetorit te pavaresise, operen me dy akte "L'Elisir D'Amore" te kompozitorit te famshem italian Gaetano Donizetti. Regjisor i kesaj pjese me lib

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Nje dirigjent japonez ne TKOB

  Nje dirigjent japonez ne TKOB

  Ditën e premte, më 27 prill, Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar e drejtuar nga dirigjenti i njohur japonez Toshio Yanagisawa, do të japë një koncert në sallën e Teatrit të Operës dhe Baletit

  13 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 28 Nentor deri me 5 Dhjetor 2010

'Nata e Bardhe' e Tiranës

Nata e Bardhe e Tiranes

Në datën 29 nëntor zhvillohet “Nata e Bardhë”, festa tashme tradicionale e përvitshme e organizuar nga Bashkia e Tiranës. Programi i festimeve të kësaj dite përmban aktivitete të shumta ku

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 5 - 12 dhjetor 2010

Balet dhe interpretues te rinj ne TOB

Balet dhe interpretues te rinj ne TOB

Në ketë muaj të fundit të vitit 2010 në Teatrin e Operës dhe Baletit në Tiranë zhvillohen një sërë aktivitetesh artistike. Në datën 8 dhjetor, ora 18:00, në skenën e këti

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Muzika mesdhetare ne TOB

  Muzika mesdhetare ne TOB

  Në datën 9 dhjetor, ora 19:00, artistë italianë do të japin në Teatrin e Operës dhe Baletit në Tiranë një koncert me muzikë mesdhetare. Artistët italianë do t’i ofrojnë publi

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Nje orkester italiane ne Shtepine

  Nje orkester italiane ne Shtepine

  Qendrore të Ushtrisë Në datën 12 dhjetor, ora 19:00, në Shtëpinë Qendrore të Ushtrisë në Tiranë, një orkestër italiane do të japë një koncert me muzikë popullore. Or

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 12 - 19 Dhjetor 2010

Shpallet kalendari i 'Qytetit te arteve'

Shpallet kalendari i Qytetit te arteve

Kalendari i programit të “Qytetit të arteve” të Akademisë së Arteve në Tiranë përmban një sërë aktivitetesh në fusha të ndryshe të artit si; muzikë, art skenik, nd

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Hapet TIFFF 2010 ne Tirane

  Hapet TIFFF 2010 ne Tirane

  Edicioni i 8-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë hapet në datën 13 dhjetor dhe do të vazhdojë për gjashtë ditë me radhë deri në datën 18 dhjetor. Programi gj

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Muzike popullore italiane ne TOB

  Muzike popullore italiane ne TOB

  Në datën 11 dhjetor, ora 19:00, në Teatrin e Operës dhe Baletit në Tiranë një grup i muzikës popullore italiane do të japë një koncert në kuadrin e festivalit “TERRE in MOTO” i o

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 20 - 27 Dhjetor 2010

'Vejusha gazmore zbret ne TOB'

Vejusha gazmore zbret ne TOB

Teatri i Operës Baletit shfaq 23, 24, dhe dhjetor, 19:00, operetën me tri akte “Vejusha gazmore” muzikë Franz Lehar dhe libret të Victor Leon dhe Leu Stein. Regjisor është Christian Papke. Marrin pjesë O

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Vazhdojne aktivitetet e 'Qytetit tĂ« arteve'

  Vazhdojne aktivitetet e Qytetit te arteve

  Kalendari i programit të “Qytetit të arteve” të Akademisë së Arteve në Tiranë përmban një sërë aktivitetesh në fusha të ndryshe të artit si; muzikë, art skenik, nd

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Nje tablo absurde' ne TK

  Nje tablo absurde ne TK

  Teatri Kombëtar në Tiranë shfaq në datat 18 dhe 19 dhjetor, ora 19:00, premierën e dramës “Një Tablo absurde” të Ferdinand Hysit. Drama "Një tablo absurde" e kthen vëmendjen nga

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 16 - 23 Janar 2011

Koncert i Orkestres Simfonike te RTSH ne TOB

Koncert i Orkestres Simfonike te RTSH ne TOB

Në datën 21 janar, ora 19:00, Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar do të jap një koncert në Teatrin e Operës dhe Baletit në Tiranë. Në këtë koncert marrin pjesë solistë pres

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Mbremje gala ne TOB

  Mbremje gala ne TOB

  Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit nis sezonin artistik të vitit 2011 në datën 20 janar me një mbrëmje gala, e cila do të jetë një ndërthurje e bukur me pjesë operistike, balet dhe ritme m

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • TK shfaq 'Nje tablo absurde'

  TK shfaq Nje tablo absurde

  Teatri Kombëtar në Tiranë shfaq në datat 15, 16, 21, 22 dhe 23 janar, ora 19:00, dramën “Një Tablo absurde” të Ferdinand Hysit. Drama "Një tablo absurde" e kthen vëmendjen nga jeta e

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 23 - 30 Janar 2011

Koncert recital i pianistes Almira Emiri

Koncert recital i pianistes Almira Emiri

Në datën 28 janar, ora 19:00, pianistja Almira Emiri do të jap një koncert recital në Teatrin e Operës dhe Baletit në Tiranë. Pianistja në fjalë ka studiuar për piano në Shqipëri dhe ja

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Mbremje poetike - muzikore ne TOB

  Mbremje poetike - muzikore ne TOB

  Në datën 30 janar, ora 19:00, aktorja  Ema Ndoja, mezzopranoja Vikena Kamenica dhe pianistja Merita Rexha, do të interpretojnë në Teatrin e Operës dhe Baletit poezitë e W. Muellerit të titulluar “Udh

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Teatri Kombetar shfaq 'Nje tablo absurde'

  Teatri Kombetar shfaq Nje tablo absurde

  Teatri Kombëtar në Tiranë shfaq në datat 22, 23 dhe 28, 29 dhe 30 janar, ora 19:00, dramën “Një Tablo absurde” të Ferdinand Hysit. Drama "Një tablo absurde" e kthen vëmendjen nga jeta

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 30 Janar - 6 Shkurt 2011

Andrea Griminelli perseri ne Tirane

Andrea Griminelli perseri ne Tirane

Të premten, më 4 shkurt, ora 19.00, Instituti Italian i Kulturës organizon në Teatrin e Operës dhe Baletit një koncert, i cili kthen në Tiranë, pas , flautistin e -ës ë 2008 t suksesit famshëm M&

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Dance Teater' e Arteve ne ne Akademi

  Dance Teater e Arteve ne ne Akademi

  Të shtunën, datë 29, ore 19:00, në skenën e Akademisë së Arteve në Tiranë do të ngjitet një dance teatër kritik. Koreografia moderne e Gjergj Prevazit dhe teksti i Kim Mehmetit tentojnë

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Mbremje poetike muzikore ne TOB

  Mbremje poetike muzikore ne TOB

  Në datën 30 janar, ora 19:00, aktorja Ema Ndoja, mezzopranoja Vikena Kamenica dhe pianistja Merita Rexha, do të interpretojnë në Teatrin e Operës dhe Baletit poezitë e W. Muellerit të titulluar “Udhë

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 20 - 27 Shkurt 2011

4 filma ne 'Marubi'

4 filma ne Marubi

Këtë javë Akademia e Filmit dhe Multimedias “Marubi” do të shfaq në ambientet e saj katër filma të ndryshëm. Ditën e hënë, datë 21 shkurt, ora 19:00, Akademia në bashkë

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Striptiz' i Mrozhekut ne Teatrin Kombetar

  Striptiz i Mrozhekut ne Teatrin Kombetar

  Ditën e shtunë, datë 19 shkurt, dhe ditën e diel, datë 20 shkurt, ora 19:00, në sallën e vogël të Teatrit Kombëtar në Tiranë do të shfaqet pjesa surrealiste “Striptiz” e aut

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Java e kultures japoneze

  Java e kultures japoneze

  Në kuadrin e javës së kulturës japoneze në Shqipëri të organizuar nga Ambasada e Japonisë, në datat 19 dhe 20 shkurt, në Akademinë e Arteve në Tiranë do të shfaqen dy filma japonez

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Tirana Kulturore 21-28 Nentor 2010

'Cifti i shqyer' vjen në Metropol

Cifti i shqyer vjen ne Metropol

Teatri i Metropolit në Tiranë shfaq në datat 25, 26, 27, dhe 28 nëntor, ora 20:00, komedinë “Çifti i shqyer” të dramaturgut italian Dario Fo. Kjo komedi trajton në mënyrë groteske histor

14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • Prezantohet 'Perndjekja dhe vrasja e Maratit'

  Prezantohet Perndjekja dhe vrasja e Maratit

  Në datën 26 nëntor, ora 18.00, në sallën “Black Box” të Akademisë së Arteve në Tiranë, do të prezantohet dhe diskutohet rreth dramës “Përndjekja dhe vrasja e Zhan-Pol

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »
 • 'Otello' ngjitet ne TOB

  Otello ngjitet ne TOB

  Në datat 21 dhe 23 nëntor, ora 19:00, në Teatrin e Operës dhe Baletit në Tiranë do të shfaqet opera “Otello” e Giuseppe Verdit. Kjo vepër vihet në skenë nën regjinë e Nikolin Gur

  14 vite mĂ« parĂ« | Lexo më shumë »

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama