Art&Kulture

Art&Kulture

 • Si vdiq Skenderbeu?!

  7 vite më parë
  Si vdiq Skenderbeu?!

  Nga se vdiq Skenderbeu?! A vdiq nga ethet e malaries? Deri tani historiografia jone kesaj pyetjeje nuk i eshte 'pergjigjur' sakte.

 • Hi dhe gjak, si e duan francezet Kadarene

  Ne vitin 2009, regjizori francez Fanny Ardant projekton ne 105 minuta nje film mbi fatet e hidhura, mbeshtetur ne esene e Kadarese 'Eskili, ky humbes i madh'...

 • Ermonela Jaho, nje yll opere nga Shqiperia ne Nju Jork

  Gazeta 'Financial Times' i ka kushtuar nje artikull sopranos Ermonela Jaho, me till 'Ylli i operes, nga Shqiperia komuniste ne Nju Jork'. Jaho ka folur per veshtiresite e femijerise ne regjimin e Enver Hoxhes, Tiranen e asaj kohe dhe se si nisi nje jete krejtesisht te re ne Amerike.

 • 2016: 'Kadare' behet zyrtar, bashke me Shtepine

  Ne rastin e 80-vjetorit te lindjes, Ministria e Kultures e ka shpallur zyrtarisht dje vitin 2016 si 'Viti i shkrimtarit Ismail Kadare', bashke me prezantimin e 'Shtepia Kadare' si nje qender kulturore, muzeale dhe rezidenciale, dhuruar nga shkrimtari.

 • Qyteti i jashtezakonshem ilir

  'Nikaia eshte nje qytet antik qe thuajse nuk njihet. Ndoshta shumica as nuk e di qe ekziston. Asnje projekt nuk e ka perfshire ne listen e investimeve, duke e lene kete vend si nje cep te rendomte'.

 • Marubi: Gjysme milion lastra e negative ne Muzeun e ri

  Nje shetitje virtuale e paprecedente ka ndodhur pergjate 2015-es neper fotot e Marubit, duke shenuar nje rekord ne 40 mije imazhe te vizituara online, nga 100 mije qe parashikon projekti i dixhitalizimit.

 • Kalendari i sotem pagan.

  7 vite më parë
  Kalendari i sotem pagan.

  Kalendari i sotem pagan, eshte kalendari kombetar qe praktikohet nga pothuaj te gjithe shqiptaret, por shume prej nesh pa e ditur ende arsyen e vertete pas festimeve qe perfshihen ne te.

 • Njeriu i ri i socializmit shqiptar, ekspozite ne Kosove

  Galeria Kombetare e Kosoves do te mireprese 122 piktura nga Tirana per ekspoziten 'Realizmi Socialist shqiptar', e cila do te celet ne fund te dhjetorit. Diten e djeshme, Keshilli i Ministrave vendosi lejimin e levizjes jashte territorit te Shqiperise se ketyre veprave.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama