Art&Kulture

Art&Kulture

 • Me i famshem ne Ballkan: Por, po zhduken afresket e Cetirit

  Kisha e Shen Gjergjit ne Strum, e braktisur prej kohesh nga kleri, besimtaret dhe institucionet e shtetit, ky monument kulture i shpallur ne vitin 1970, po shkon drejt rrenimit dhe bashke me te edhe ato pak fragmente afreskesh qe jane ruajtur prej Cetireve

 • 70-vjetori i krijimit të Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Rusi

  TIRANË, 18 Nëntor / ATSH / Klajdi Musabelliu / -70-vjetori i krijimit të Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Rusi u perkujtua sot gjatë mbrëmjes me festime në Muzeun Historik Kombëtar në sallën "Unesco", ku u mblodhen bashke shqiptarë dhe miq të Rusisë.

 • Agjencia Telegrafike Shqiptare, ekspozitë fotografike në Seul

  SEUL, 18 Nëntor/ATSH/- Në Seul të Koresë së Jugut, po mbahet Asambleja e 39-të e agjencive të lajmeve të vendeve aziatike (OANA). Në këtë samit është ftuar për të marrë pjesë edhe një delegacion i Agjencisë Telegrafike Shqiptare.Në axhendën

 • Ministria e Kulturës: Mbajmë premtimet, mbrojmë Trashëgiminë Kulturore

  TIRANË, 18 Nëntor / ATSH / Instituti i Monumenteve të Kulturës dhe Ministria e Kulturës po përmbushin angazhimin e marrë dy vjet më parë për hartimin e një inventari të plotë e të sistemuar të pasurive kulturore të Republikës së Shqipërisë.

 • Vlorë / Dalin në pah vlerat dhe objektet e periudhës paleokristiane

  TIRANË, 18 Nëntor / ATSH / Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Vlorë, ka përfunduar gërmimet arkeologjike të nisura gjatë muajit tetor 2015 nga specialistë të Institutit të Arkeologjisë në Kishën Bizantine të Shën Gjergjit, midis fshatrave Lep

 • Shqiperia, e 115-ta nder 129 vende per pronesise intelektuale 2015

  Fondacioni per lirine ekonomike eshte partneri shqiptar i organizates ne perpilimin e ketij indeksi. Ne krahasim me vendet e tjera te rajonit, Shqiperia renditet e fundit. Indeksi i vitit 2015 pershin 99% te Prodhimit te Brendshem Bruto te globit si dhe 94% te popullsise globale.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama