Shendeti

Shendeti

 • Studim: 20 minuta ecje ne dite, ju shton jeten

  Shkencetaret pretendojne se vetem me 20 minuta ecje ne dite mund t’i falni vetes disa vite me shume jete. Sipas tyre, mungesa e ushtrimeve fizike, vitet e fundit ka dyfishuar vdekjet, njesoj si obeziteti.

 • Ushqimet per t'u pastruar pas festave

  Pas festave te fundvitit, trupi ka nevoje per nje moment detoksifikimi ose pastrimi: fruta, perime, por edhe ereza per t’u ndier menjehere me mire...

 • Probleme me kujtesen? Ja c'duhet te kini kujdes!

  Kapiteni shpesh nga gabime te memories dhe keni nje nivel te larte arsimor? Kini kujdes, jeni ne rrezik te madh qe te merrni goditje ne tru. Keshtu thuhet ne nje artikull shkencor per goditjet ne tru.

 • Vertet shqiptaret jane kaq te lumtur?

  Nje harte qe po qarkullon ne disa media te rendesishme tregon se cilat jane vendet me te lumtura ne bote. Movehub ka pergatitur harten bazuar mbi te dhenat e Happy Planet Index. Dhe nese keni menduar se vendet me te pasura jane edhe me te lumturat, harrojeni.

 • Mikrobet do vrasin me shume se kanceri

  Infeksionet rezistente ndaj antibiotikeve do te vrasin me shume se 10 milione njerez ne vit, pra me shume se kanceri, nese nuk merret ndonje mase parandaluese.

 • Hiqni dore nga antibiotiket!

  Qytetaret me grip keshillohen te heqin dore nga barnat antigripale dhe antibiotike qe u rekomandohen per t'i marre.

 • Kot nuk thone 'kripa me karar'

  Konsumimi i tepert i kripes mund te shkaktoje nje rritje te presionit te gjakut dhe komplikacione te tjera, por edhe konsumimi i paket i saj eshte po aq i rrezikshem.

 • Vera nje vrases i heshtur

  8 vite më parë
  Vera, nje vrases i heshtur

  Shefi i Shendetit Publik ne Angli, Duncan Selbie, tha se vera ka efekte me te demshme edhe se alkoolet e renda si vodka. Sipas tij nje gote vere eshte me e demshme se 3 gota vodka.

 • Sot, Dita Boterore kunder HIV-AIDS

  1 dhjetori eshte Dita Boterore kunder HIV-AIDS (SIDA). E vendosur qe ne vitin 1988, dita kunder HIV-AIDS eshte nje rast per te perkujtuar njerezit qe kane humbur jeten nga kjo semundje.

 • Kafja kuron varesine ndaj kokaines

  Sipas nje studimi te fundit te realizuar nga shkencetaret, kafja mund te ndikoje ne trajtimin e varesise nga droga. Me konkretisht i referohemi kokaines, ku nje ndikim dhe me te madh ka tek femrat.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama