Shendeti

Shendeti

 • Perdorimi i pajisjeve teknologjike ne shtrat demton cilesine e gjumit

  Perdorimi i pajisjeve elektronike para se te bini per te fjetur ndikon ne cilesine e gjumit. Ky eshte perfundimi i nje studimi te ri i bere nga disa kerkues ne Australi, i cili sugjeron se sa me teper qe te rinjte t'i perdorin pajisjet e tyre para kohes qe shkojne ne shtrat, aq me e dobet do te jete cilesia e gjumit.

 • A eshte kercitja e kockave e demshme?

  Shume persona qe e bejne kercitjen e kockave, qe nga gishtat e duarve deri te kembet, mund te kene degjuar se nje gje e tille shkakton artrit. Po a eshte kjo e vertete!!

 • Si te mbroni syte nga kompjuteri

  Gjate perdorimit te kompjuterit, shikimi eshte i pari qe vihet ne rrezik. Por, pervec kompjutereve, syve tane u eshte shtuar edhe nje armik tjeter – celularet e mencur, qe na detyrojne te qendrojne shume kohe perpara tyre.

 • Rendesia e ekografise se gjirit

  Eshte nje metode e cila lejon vlersimin e gjirit mbi bazen e ultratingujve duke perftuar pamje reale dhe qe perdoret per vlersimin e nje sere patologjive te gjirit te diagnostikuara nga mjeku ose nga vete pacientja gjate kontrollit fizik te gjirit.

 • AIDS, eksperiment, semundje apo virus tokesor

  Ne vitin 1983 perpara se AIDS te perhapej, nje mjek shume i talentuar, me disa diploma ne fusha te ndryshme, beri nje studim te detajuar duke i shkuar deri ne themel historise se AIDS dhe se bashku me te vellane qe ishte nje avokat i njohur, hartuan nje memorandum urgjent qe njihet me emrin 'The Strecker Memorandum”, qe titullohet 'Alarmi mbi Sulmin Biologjik'.

 • Borziloku, bima qe kuron semundjet

  Borziloku eshte nje lloj bime, e cila ka shume perberes qe luftojne nje numer semundjesh. Ai mund t'ju ndihmoje qe te shpetoni prej shume problemeve shendetesore.

 • Sa jete 'humbisni' cdo here qe pini duhan?

  Eshte e lehte te mendoni se vetem nje cigare nuk iu ben shume dem, por nje website ka llogaritur se nje cigare mund t’iu shkurtoje 14 minuta nga jeta juaj.

 • Arrat ndihmojne ne ruajtjen e kujteses

  Shkencetaret deklaruan se konsumimi i perditshem i arres ndihmon ne parandalimin e semundjes se humbjes se kujteses. Ne studimin e realizuar nga studiuesit e Institutit te Nju-Jorkut theksohet se kur nuk konsumohet arra kemi humbje te dukshme ne kontrollin e ndjenjave, te kujteses dhe te mesuarit.

 • Dita Boterore e Vezes: Sa veze ne dite mund ti hani?

  Dita e Boterore e Vezes, nuk eshte asnjehere ne daten e sakte, por vjen ne vikendin e dyte te tetorit. Megjithese ne Kosove nuk shenohet kjo dite, neper bote vazhdimisht publikohen te dhena se sa veze guxojme ti konsumojme dhe cfare efekti kane.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama