Shendeti

Shendeti

 • Pagjumesia plak lekuren tuaj

  A e dini se mungesa e gjumit dhe çrregullimet e gjumit mund te shkaktojne nje sere semundjesh? Diabeti, infarkti, plakja e lekures, shfaqja e rrudhave, jane rezultat i pagjumesise.

 • 14 arsye pse ndiheni te lodhur gjithe kohes

  Mungesa e gjumit nuk eshte e vetmja gje qe ju merr energjine tuaj. Gjera te vogla qe ju beni (apo nuk beni) mund t’ju shterin energjite mendore dhe fizike, gje qe mund te beje te ndiheni e keputur ne punen tuaj te perditshme.

 • Kivi ul yndyrat ne gjak

  8 vite më parë
  Kivi ul yndyrat ne gjak

  Studiuesit amerikane kishin analizuar dhjetera persona me nivele te larte te yndyres ne gjak, te cileve me pas u eshte dhene te konsumojne kivi. Sipas rezultateve, ngrenia e dy frutave ne dite ul nivelin e kolesterolit ne gjak.

 • Ushqimet qe ndihmojne gjate shtatzenise

  Buka e bardhe, orizi, proteinat e bimeve si dhe frutat e perimet e fresketa jane disa nga ushqimet qe duhet te konsumojne femrat, para se te behen nena. Me poshte do te lexoni 5 llojet e ushqimeve qe u ndihmojne dhe shtojne gjasat per te mbetur shtatzene.

 • Shkaqet e dhembjes se kokes

  Nese keni dhembje te forta dhe te shpeshta koke, kjo vjen prej shkaqeve te ndryshme. Ja se cfare duhet te keni parasysh.

 • Si te mposhtni stresin ne pune?

  Stresi nuk eshte gjithmone i keq, sepse ndonjehere ju inkurajon per te punuar me shume dhe me mire se me pare, por ndonjehere edhe stresi 'i mire” eshte i tepert.

 • Ushqimi vegjetarian ndihmon ne uljen e tensionit te gjakut

  Studimet e mehershme kane treguar se vegjetarianet ne mesatare kane tension me te ulet dhe kjo eshte vertetuar edhe nje here. Kerkuesit amerikane kane analizuar rreth 80 studime te ndryshme, te cilat kane perfshire personat vegjetariane dhe kane arritur ne te njejtin perfundim.

 • Vetite e manaferrave

  8 vite më parë
  Vetite e manaferrave

  Manaferrat jane nje frut jo vetem i shijshem, por edhe mjaft i dobishem per shendetin mendor. Manaferrat njihen si frut i pasur me antioksidante dhe te mbrojne nga nje mori semundjesh. Sa me shume ti perdorni aq me mire do te jete!

 • Ekzoskeleti, mrekullia e radhes ne mjekesine ruse

  Nje ekip rus nga Universiteti Shteteror i Moskes ka filluar te rekrutoje vullentare me paaftesi muskulo-skeletore per te testuar ekzoskeletin e pare (skeletin e jashtem) te krijuar ne Rusi, i cili kushton shume me pak krahasuar me ekuivalentet perendimore dhe qe premton transformimin e jetes se mijera njerezve, shkruan 'RT'.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama