Shendeti

Shendeti

 • Vitamina D, shume e rendesishme per trupin e njeriut

  Vitamina D, eshte nje vitamine shume e rendesishme per trupin e njeriut, e cila ka aftesine te nderveproje dhe te ndikoje ne shume gjene te trupit tone. Burimi kryesor i vitamines D sigurisht vjen nga dielli, dhe ne mund ta marrim ate duke ekspozuar...

 • Studimi: Gjumi ndikon te mesimi dhe kujtesa

  Urimi 'Naten e mire dhe gjumin e embel' nuk jepet me kot, gjumi eshte vertetuar, shkencerisht si nje domosdoshmeri per funksionimin e mire te trurit. Shkencetaret kane zbuluar se nje gjume i mire forcon lidhjet e neuroneve.

 • Si ju shendoshin pajisjet teknologjike inteligjente

  Perdorimi i nje kompjuteri ose telefoni inteligjent (smartphone) gjate nates mund t'ju shkaktoje shtim ne peshe, ka treguar nje kerkim i ri. Kerkimi gjeti nje lidhje midis ekspozimit ndaj drites blu - e cila emetohet nga tabletat dhe telefonat inteligjente - dhe shtimit te urise.

 • 10 super-ushqimet per bebat tuaj

  Kur femija juaj fillon te haje ushqim te forte, ai po futet ne nje bote krejt te re te shijeve dhe ererave. Por cilat jane kafshatat qe me te vertete jane te mira per stomakun e tyre te vogel? Zbuloni ushqimet me te mira qe ndihmojne ne rritjen dhe zhvillimin e femijes suaj.

 • Pse e qara e foshnjave eshte kaq e veshtire te injorohet

  E keni menduar ndonjehere se pse eshte kaq e veshtire te injoroni zerin e nje femije qe qan kur ju jeni bllokuar ne nje tren apo aeroplan? Shkencetaret kane zbuluar se truri yne eshte shume i gatshem per te reaguar ndaj zerit...

 • Nje risi per mjekesine!

  9 vite më parë
  Nje risi per mjekesine!

  Edhe pse tingellon si skenar Hollywood-i pirja e kesaj pilule konsiderohet nga shkencetaret si nje risi per mjekesine. Kjo pilule e veçante arrin te fshije ngjarje traumatike qe shume njerez mund te kene perjetuar.

 • Pjeset me te shendetshme te ushqimeve

  Zakonisht ka disa pjese te disa ushqimeve ne jeten e perditshme te cilat i hedhin ne menyre qe te konsumojme, sipas mendimit tone, vetem pjesen me te mire. Gjethet, lekura, bishtat, ja cfare nuk duhet me te hedhim sepse i bejne mire shendetit.

 • Gjerat qe nuk i dinit per gjumin

  Gjumi eshte shume i mire per rikarikimin e trurit, qelizat autoriparohen dhe trupi fiton energji te reja. Gjumi mbetet ende objekt studimi, endrrat mbeten mister per shkencen, megjithate mbi shume aspekte eshte hedhur drite.

 • Perdorimi i syzeve 'Google Glass' shkakton dhimbje te syve

  Google Glass jane syzet me interesante te krijuara ndonjehere dhe çdokush do te donte t’i provonte ato, vetem se duhen te pakten 1500 dollare per t'i blere. Por, si duket jo gjithçka ka shkuar mire per to, pasi jane raportuar raste ankesash nga njerez, te cilet kane perjetuar dhimbje te syve pasi i kane provuar keto pajisje.

 • Uji dhe rendesia e tij ne organizmin tone

  Uji eshte nje perberesi shume i rendesishem per organizmin tone dhe per mendjen, qe edhe nje renie e vogel prej 2% ne total te peshes trupore mund te shkaktoje nje alternim te temperatures dhe deri tek mungesa e te menduarit.

 • Efektet pozitive te veres se kuqe, te ekzagjeruara

  Vera e kuqe mund te mos jete aq e mire sa keni shpresuar, thone shkencetaret qe kane studiuar perberesit e pijes, qe mendohet se i ben mire shendetit. Ekipi i kerkuesve monitoroi shendetin e afro 800 banoreve ne nje fshat ne rajonin Chianti te Italise per te pare nese vera e tyre lokale kishte ndonje efekt...

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama