Shendeti

Shendeti

 • Keshilla per te ngrene me mire gjate shtatzenise

  Per shkak te ndryshimeve te medha hormonale ne organizem, ne kete faze jane te njohura fenomenet e 'urise se nxehte', urise ndaj produkteve te caktuara, ndryshueshmerise se shqises se te nuhaturit apo edhe te ndjesive te perzierjes e te peshtjellimit ne stomak.

 • Keshilla per nje zemer te shendetshme

  Ne nje studim te publikuar ne 'European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation', u pohua se pirja e duhanit eshte treguesi me i mire i zhvillimit te semundjeve te zemres dhe eneve te gjakut.

 • Kush rrezikohet me shume nga HIV/AIDS?

  13 milione te prekur nga HIV AIDS jane ne terapi me antiretroviral, kjo ka bere qe numri i vdekjeve nga kjo semundje te reduktohet me 20%. Por, sipas Organizates Boterore te Shendetesise ndersa numri i njerezve qe vdesin nga AIDS po bie ndjeshem, perpjekjet parandaluese jane ende shume larg, veçanerisht per grupet ne rrisk.

 • Njerezit duhet te punojne 4 dite ne jave!

  Njerezit duhet te punojne vetem per kater dite ne jave per te zvogeluar nivelin e tyre te stresit, per te bere me teper ushtrime fizike dhe per te ndenjur me teper me familjen e tyre. Ky eshte konkluzioni i mjekeve te shendetit publik te Britanise.

 • Truke qe do te permiresojne jeten tuaj

  Deshironi te ndryshoni stilin e jetes apo te ndiheni me mire gjate gjithe dites? Nuk ka asgje me te thjeshte se sa kjo gje! Ndiqni keshillat tona dhe gjithcka do te shkoje me mire! Lexim te kendshem...

 • Te mirat e cajit kamomil

  9 vite më parë
  Te mirat e cajit kamomil

  Caji kamomil eshte nje pije e fuqishme, ne gjendje te kuroje nje numer semundjesh. Sigurisht qe ka edhe efekte anesore, por nese e perdorni me kujdes, do te perfitoni nga te mirat qe caji i kamomilit ofron.

 • Apple, Google dhe Samsung, ne gare per aplikacione te shendetshme

  Per dekada me radhe, firmat e teknologjise mjekesore kane kerkuar per gjetjen e menyrave per t'i bere diabetiket qe te kontrollojne nivelet e sheqerit me lehtesi, por suksesi ka qene i paket. Tani, firmat me te medha te teknologjise celulare po hyjne bindshem ne loje.

 • Cfare nuk dime per karroten

  A e dini se fjala 'karrote' per here te pare u perdor ne gjuhen angleze me 1538. Ne vitet 1400 karrota eshte quajtur 'tank' ndersa ne 1425 eshte quajtur 'clapwype'.

 • Pse disa njerez nuk mund ta lene duhanin?

  Lehtesia me te cilen dikush e le duhanin mund te percaktohet nga sasia e aktivitetit te qendres se shperblimit ne tru. Ka njerez te cilet nuk mund te heqin dore nga zakoni. Tani kerkuesit mendojne se e kane zbuluar arsyen pse disa njerez thjesht nuk mund te heqin dore nga duhani: gjithçka ka te beje me aktivitetin e trurit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama