Shendeti

Shendeti

 • Ushqimet qe pastrojne melcine

  Melçia eshte organi qe ben detoksifikimin e trupit. Melcia ben - rregullimin e yndyrave, balancimin e hormoneve dhe ndihmesen e tretjes.

 • 5 ushqimet me te keqija per femijet tuaj

  Nga embelsirat me 500 kalori, apo pije me kafeine deri tek patatet me yndyre dhe kripe, ne te rriturit zakonisht e dime se kur bejme zgjedhje te pamatur ushqimore.

 • Mbipesha, rrezik per shfaqjen e 10 llojeve te kancerit

  Studimi i realizuar per 7 vjet me 5 milione njerez konkludoi se mbipesha kishte kryesisht lidhje me kanceret qe prekin grate, si ai i mitres apo i gjirit, gjithashtu ka lidhje me temthin dhe veshkat Duke qene mbipeshe dhe i shendoshe, i ve njerezit ne rrezikun me te madh te zhvillimit te 10 prej kancereve me te zakonshem, sipas hulumtimit te revistes mjekesore 'Lancet', citon BBC.

 • Ushqimet qe nxisin erosin

  8 vite më parë
  Ushqimet qe nxisin erosin

  Avokado, farat e kungullit, shega, specat djeges, gocat e detit (lloj midhjesh), kakao etj., jane ushqime qe ndikojne ne humorin e mire, qetesine, energjine dhe, mbi te gjitha, nje ekuiliber te mire hormonal

 • Si t'i mbroni syte nga kompjuteri?

  Qendrimi i gjate para kompjuterit i lodh syte dhe ul perqendrimin ne pune. Disa menyra efektive per t'u kujdesur per shikimin tuaj jane listur me poshte. Ekspertet kane cilesuar metoden 20-20-20 si me efektiven per te mbrojtur shikimin. Ku konsiston kjo metode?

 • 5 mitet mbi rritjen e femijeve dygjuhesh

  Mitet per rritjen e nje femije me dy ose me shume gjuhe. Ndonjehere prinderit jane te dekurajuar kur iu duhet te rrisin nje femije me dy gjuhe te ndryshme. Ata mendojne se duke iu folur...

 • Cfare tregojne rrudhat?

  8 vite më parë
  Cfare tregojne rrudhat?

  Sipas tradites kineze, rrudhat jane shprehje e zemerimit dhe pakenaqesise. Organet qe lidhen me keto vija jane melçia dhe shpretka.

 • Gjendet kura per Ebolen?

  8 vite më parë
  Gjendet kura per Ebolen?

  Gjendja e dy amerikaneve te prekur nga semundja vdekjeprurese e Eboles, duket se po permiresohet. Shenjat e permiresimit erdhen pasi ata u trajtuan nga nje ilac bioteknologjik eksperimental qe prodhohet nga duhani.

 • Uji, si ndikon ne dhimbjen e shpines dhe kyceve

  Sipas nje studimi amerikan, 75% prej nesh kane mungese uji (dehidratim) ne menyre te vazhdueshme. Nje gje e tille nuk ndikon vetem belin, por edhe shpinen. Hulumtimi paraprak sugjeron se pirja e tete deri dhjete gota uje ne dite mund te lehtesoje ndjeshem dhimbjet e kurrizit dhe te kyçeve deri ne 80%.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama