Shendeti

Shendeti

 • Shkenca e gjumit

  8 vite më parë
  Shkenca e gjumit

  Ne shpenzojme nje te treten e jetes sone ne gjume. Figura e njohur politike, britanikja Margaret Thatcher flinte gjume kater ore ne nate. Nderkohe qe zbuluesi i famshem Thomas Edison supozonte se gjumi ishte nje humbje kohe.

 • Te mirat e sportit per femijet

  Specialistet shprehen se prinderve ju takon te merren me shume me femijet e tyre dhe t'i angazhojne ata me shume ne aktivitete sportive, por qe gjithcka duhet te organizohet sipas moshes se femijes.

 • Ushqehu sipas moshes

  8 vite më parë
  Ushqehu sipas moshes

  Perberesit ushqimor per te cilat ka nevoje trupi yt ndryshojne me kalimin e moshes, qe do te thote cfare bente mire ne te 20-tat nuk e ben efektin ne te 40-at...

 • Femija i pare nga nje miter e transplantuar

  Nje grua ne Suedi, e cila kishte lindur pa miter realizoi endrren per te pasur nje femije pas transplantit te mites. Nena 36-vjecare, identiteti i te ciles nuk behet me dije, realizoi nje transplant mitre ne vitin 2012 te cilen e mori nga nje e aferme e moshes 61 vjecare.

 • Ja pse duhet ta shtrydhni shegen perdite

  Shega eshte nder frutat e rralla mbi toke per vlerat qe ka per shendetin. Studimet kane treguar se shega ka efekte te dobishme, pasi ndikon ne dobesimin e simptomave te shume semundjeve.

 • 5 lengje per te rene ne peshe

  Ka disa lloje pijesh te cilat mund te pershpejtojne djegien e dhjamerave ndihmojne ne humbjen e peshes me shpejt sesa normalisht. Ja 5 me efikaset!

 • Shega, mrekullia e vjeshtes!

  A e dini se shega eshte nje nder frutat me te rralle ne toke per nga vlerat qe ka per shendetin? Nese doni te dini se çfare duhet te konsumoni gjate kesaj periudhe, atehere ne po ju themi se shega duhet me patjeter te beje pjese ne shporten e ushqimeve per stinen e vjeshtes.

 • Hani banane, do flini si qengja

  Bananet jane ushqimi ideal per te fjetur sa me mire nese ato konsumohen 30 minuta para se te flini. Studimet kane treguar se kur fryti eshte i pjekur shume, ai ndihmon ne clirimin e serotines qe eshte neurotransmetuesi i clodhjes.

 • Si t'i zbardhni dhembet ne shtepi

  Konsumimi i pjeve si kafeja, çaji apo pijet me gaz dhe sidomos duhani ndihmojne ne krijimin e njollave duke ndryshuar ngjyren e dhembeve. Megjithate, jo vetem trajtimet me lazer apo dentisti mund t'ju ndihmojne ne zbardhjen e dhembeve.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama