Shendeti

Shendeti

 • 1 ne 4 shqiptare eshte ne depresion

  Mosha e prekur nga simptomat e depresionit jane nga 20-55 vjec, ku listen e kryeson gjinia femerore. Sipas mjekes psikiatre, Arjana Rreli, shkaktaret e depresionit dhe ankthit jane disa.

 • Tre arsye shkencore se pse jeni gjithnje me vonese

  E konsideroni veten si person qe vonoheni gjithmone? Me poshte do te njiheni me tre shpjegime te mundshme te “vrimes se zeze” qe duket se gelltit kohen tuaj si dhe ndonje keshille per te qene me te perpikte

 • Tre filxhane caji dhe thojini lamtumire diabetit

  Pirja e tre filxhaneve me caj ne dite mund te reduktoje ne minimum rrezikun nga diabeti. Madje edhe nese cajit i shtoni dy luge qumesht. Perberesit naturale te cajit luftojne sheqernat ne gjak dhe i shperbejne ato.

 • Pija qe ben mrekulli kunder kancerit

  Semundjet e ndryshme jane te demshme per trupin e njeriut, sidomos kur behet fjale per semundjen e rende siç eshte kanceri, nje semundje qe prek thuajse te gjithe organet e njeriut dhe sherimi i saj eshte i veshtire.

 • Alkooli vret 114 here me shume se kanabis

  Kanabisi nuk eshte asgje para alkoolit, madje mund te konsiderohet nje vrases shume here me pak i fuqishem se alkooli. Sipas nje studimi te bere se fundmi alkooli vret 114 here me shume se kanabisi.

 • Qumeshti, dhjete dyshime, dhjete pergjigje

  Qumeshti dhe prodhimet e tij sa te demonizuara aq edhe te pakuptueshme. Kerkimet shkencore tregojne se ai mund te jete i rrezikshem nese me te abuzohet, ashtu si edhe me ushqimet e tjera.

 • Ja pse eshte ulur numri i vdekjeve nga zemra

  Renia e vdekjeve te shkaktuara nga problemet ne zemer erdhen per shkak te ndryshimeve ne diete dhe menyres se jeteses, jo nga barnat. Sipas nje studimi, reduktimet ne presionin e gjakut dhe kolesteroli ka shpetuar me shume se 20 mije jete ne Angli gjate shtate viteve, por vetem nje pjese e vogel e tyre lidhen me perdorimin e barnave.

 • Cigaret elektronike, me shume kancer se ato normale

  Qe cigaret mund te shkaktojne kancer dhe te vrasin kjo eshte nje gje e ditur boterisht, madje edhe ata qe e pijne duhanin jane mese te bvindur. Por sipas nje studimi te fundit cigaret elektronike mund te vrasin me shume se cigaret normale. Cigaret elektronike kane dale si nje alternative e atyre normale dhe si nje opsion per te lene duhanin.

 • Si te kuptojme kur kemi mungese vitaminash?!

  Kur trupi juaj ka mungese vitaminash, ai mund ta shfaqe ate me shenja mjaft te çuditshme. Kur ke mungesa te tilla, mund te mos jeni te semure, por mund te ndiheni te plogesht, nervoze dhe jofunksionale, pasi vitaminat jane faktore ne te gjitha reaksionet biokimike ne trup.

 • Tumoret dhe shansi i keq

  8 vite më parë
  Tumoret dhe 'shansi i keq'

  Shefi i Spitalit Onkologjik, Profesor Agim Sallaku komenton studimin e fundit te disa kerkuesve amerikane ku thuhet se shumica e derrmuese e semundjeve kanceroze nuk kane lidhje me stilin e jeteses apo trashegimine, por me mutacione te rastesishme gjate ndarjes se qelizave.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama