Shendeti

Shendeti

 • Stina e veres ndryshon humorin, ja cilat jane arsyet...

  Stina e veres sjell me prane pushimet, relaksin dhe argetimin, por nuk eshte keshtu per te gjithe. Studime te ndryshme kane arritur ne perfundimin se temperaturat e larta, zgjatja e dites, pushimet jo mjaftueshmerisht te gjata, ndikojne negativisht ne gjendjen shpirterore te shume njerezve.

 • Rritet numri i te miturve qe perdorin drogat

  Te miturit perbejne nje shqetesim per sa i perket perdorimit te droges. Sipas mjekeve, nje numer i madh femijesh po provojne drogat, duke u kthyer ne nje rrezik per shoqerine, por sigurisht rreziku me i madh eshte per shendetin e tyre.

 • Divorci -Si mund ta kapercejne ate meshkujt

  Divorci ka po aq pasoja negative te burrat sa edhe te grate. Nje mashkull tanime i divorcuar ka mundesine e nje fillimi te ri, por keshillat e meposhtme jane shume te vyera per te mos perseritur gabimet

 • Qender sherbimi per ndarjen nga i fejuari ose e fejuara

  Nje ish-infermiere, me nje dhunti te veçante per te komunikuar me personat, ka krijuar nje agjenci perfekte per aftesine e saj: nje shoqeri e cila merret me ndarjen e te fejuarve, kur njeri prej tyre nuk e ka guximin te shprehe mosfunksionimin e lidhjes

 • Keshilla: Vlerat e mrekullueshme te pjeprit

  Pjepri eshte nje nga frutat me te mira per t'u konsumuar gjate sezonit te veres. Vlerat e tij jane nje e mire e madhe per metabolizmin, por edhe per pamjen e jashtme...

 • Ja ilaci i duhur per depresionin

  Shkencetaret pretendojne se kane gjetur ilaçin e duhur per kurimin e depresionit. Deri me tani antidepresantet kane shume efekte anesore negative. Nderkohe shume paciente thone se ilaci nuk u ben efekt fare.

 • Vemendja, faktor kyc per nje kujtese te shendetshme

  'Nuk ekziston nje ilac qe zgjat jeten apo qe ben mrekulli te pamundura, por ekzistojne menyrat per nje jete te shendetshme, bazuar ne arritjet e shkencave biokimike dhe te atyre te sistemit nervor', konkludon A. Oliverio, profesor psikologjie ne universitetin 'Sapienza', Rome.

 • Lidhja midis kalorive dhe shtimit ne peshe

  Kalorite jane nje mase e sasise se energjise ne ushqim. Duke ditur se sa kalori ka nje ushqim, do te dime te balancojme energjite qe na duhen per funksionimin e mire te trupit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama