Shendeti

Shendeti

 • Mos i humbisni: Disa studime pikante mbi shendetin

  Beni kontrolle, kujdes me konsumimin e tepert te alkoolit, drogave, duhanit, dopingut sportiv, kujdesuni veçanerisht per ushqyerjen e kryerjen e aktivitetit fizik, vishni te brendshme pambuku dhe mbi te gjitha evitoni mbajtjen e kompjuterit apo pajisjeve te tjera ne preher.

 • Ja ushqimet qe nuk duhet ti konsumoni para gjumit

  Qendroni larg pijeve energjike, kafese, cokollates apo çajrave me kafeine. Kjo substance njihet si stimulues i sistemit nervor dhe perdoret per te shmangur pergjumjen keshtu qe mos konsumoni ushqime apo pije qe e permbajne.

 • Ndikimi i fasules ne shendet

  Shkencetaret kane sjelle disa rezultate te reja per efektet pozitive qe mund te kete fasulja ne shendetin e njeriut. Studimet e fundit kane treguar se fasulja mund te jete nje nga perberesit kryesor te dietave, pasi qe mund te zvogeloje rrezikun e semundjeve te zemres si dhe disa lloje te kancereve.

 • Studimi, gjendet ilaci i jetegjatesise

  Nje 'ilac i mrekullise' i gjetur ne token e Ishullit te Pashkeve besohet se ka kualitete te cilat nje dite do t'i ndihmojne njerezit te jetojne me gjate – dhe madje ky ilac eshte duke funksionuar tek qente.

 • Ja pse eshte e nevojshme te dini grupin tuaj te gjakut

  Kur e dini se cilit grup te gjakut i takoni, keni ide me teper se si reagon trupi juaj ndaj ushqimeve te caktuara, e dini se ndaj cilave semundje jeni e dobet, si reagoni natyrshem ndaj stresit, si plakeni dhe shumecka tjeter.

 • Cfare eshte dallimi mes vezeve te bardha dhe ngjyre kafe?

  Kur deshirojme te blejme veze gjithmone kemi dilemen se çfare eshte dallimi mes vezeve te bardha dhe ato ngjyre kafe nga jashte? Deshirojme te dime nese luan rol ne kualitetin e vezes ngjyra dhe deshironi te dini se cili eshte dallimi mes tyre.

 • Qepa magjike qe te shpeton floket

  Nese jeni nje nga ato qe adhurojne floket e trashe dhe me shkelqim, ne kemi receten e duhur per ju! A e dini se lengu i qepes se kuqe mund te ndihmoje per te parandaluar renien e flokeve dhe thinjen e tyre?

 • Cilesia e dietes ushqimore ndikon ne cilesine e gjumit

  Dieta ushqimore dhe gjumi jane te nderlidhura ne aspektin e jeteses se shendetshme qe do te thote se per nje gjendje optimale shendetesore eshte thelbesore te besh zgjedhje qe prijne drejt nje gjumi te rehatshem, diete te balancuar dhe drejt nje aktiviteti te rregullt fizik.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama