Art&Kulture

Art&Kulture

 • Hapet sezoni turistik ne Vlore

  Qyteti i Vlores ka hapur zyrtarisht sezonin turistik per 2015-en, ku ka qene Drejtoria Rajonale e Kultures Kombetare ne kete qytet qe ka bere celjen e sezonit.

 • Beratit i shtohen dy monumente te reja

  Ne baze te kerkeses se DRKK-Berat, Ministria e Kultures shpall Monument Kulture te kategorise se I Kishen e 'Shen Marise' ne fshatin Sinje dhe 'Uren e Kasabashit' ne Corovode...

 • Nje ndalese ne stacionet ligjerimore te Rexhep Qosjes

  Rexhep Qosja! Nje emer. Nje personalitet gjigant i kombit. Klasik dhe modern i kultures shqipe. Vepra e tij mbetet çeles i emancipimit dhe modernizimit te vetedijes sone historike e artistike, nje monument albanologjik.

 • Shqiptare, Sotiri ju beri moderne!

  Studiuesit franceze Loic Chauvin dhe Christin Raby jane te dashuruar me fotograf Sotirin dhe po mundohem qe ate, por edhe shume syresh t'i vendosin ne panteonin nderkombetar te kesaj disipline te artit pamor...

 • 'Fanfara Tirana' dhe Redi Hasa ne Itali

  Grupi 'Fanfara Tirana' do te marre pjese ne festivalin 'Quarrata Folk Festival' ne Quarrata te Italise, ne daten 26 qershor, ora 19:30.

 • Bektashizmi ne kulturen shqiptare

  Ekspozita 'Bektashizmi ne kulturen shqiptare' celet neser, ora 11:00 ne mjediset e Bibliotekes Kombetare. Nje rrugetim hulumtues mbi gjurmen historike dhe kulturore te traktatit Bektashian ne jeten shpirterore, shoqerore e kombetare shqiptare vjen kesaj here nga BKSH-ja.

 • Qytetaret e Nderit ne nje enciklopedi

  Dje u be promovimi i librit te Valter Gjonit, 'Enciklopedi pa fund – Qytetaret e Nderit te Tiranes' , botim i UET Press prane Universitetit Europian te Tiranes.

 • Shkaterrohet monumenti i kultures, replika ministri-bashki

  Shkaterrohet monumenti i trashegimise kulturore ne rrugen “Asim Zeneli” me vendim te Bashkise se Tiranes. Ngjarja ka ndodhur duke u gdhire data 16.06.2015. Behet fjale per vilen me numer identifikimi V–11, e cila eshte ne mbrojtje paraprake me vendim te KKR-se.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama