Art&Kulture

Art&Kulture

 • Peizazhi shqiptar, ne penelaten e Shabanit

  Jane 50 tablo, te cilat sjellin peizazhe nga e gjithe Shqiperia, ne Galerine Kombetare te Arteve. Nga skaji me jugor ne ate verior, duke ndalur edhe ne ato vende, qe sot njeriu i ka braktisur, por qe vijne plot drite ne nje ekspozite ne GKA.

 • 'Ngjyrat e jetes, terapia ime me e mire'

  Teksa kishte premtuar se do te ngjitej serish ne skene, ajo u rikthye. Nuk donte qe te zhgenjente publikun qe per 40 vite radhazi e ka mbeshtetur ne cdo rol te sajin.

 • Parku i Orikumit gati per sezonin turistik

  Parku Arkeologjik i Orikumit do t'i rikthehet hartes turistike te Shqiperise. Keshtu deklaroi kryeministri Edi Rama gjate vizites ne kete park, se bashku me ministren e Kultures, Mirela Kumbaro.

 • Peter Prifti, i panjohur ne shqip

  Arkivi personal i Peter Priftit dergohet ne shoqaten 'Bijte e shqipes'/ Qindra korrespodenca me personalitete te njohur shqiptare ne SHBA, kujtimet per Fan Nolin, replikat me Arshi Pipen dhe shkrimet mbi survejimet nga FBI

 • Sali Shijaku rikthehet ne GKA pas 29 vitesh

  U cel dje ekspozita vetjake e piktorit te njohur, Sali Shijaku. Ekspozita permban 73 pune, 50 prej te cilave nga koleksioni i artistit ne GKA dhe 23 nga studioja e tij. Ky eshte nje rikthim i piktorit pas 29 vitesh ne Galerine Kombetare te Arteve.

 • Nje foto e rralle e Nolit

  10 vite më parë
  Nje foto e rralle e Nolit

  Kjo eshte nje fotografi e rralle e Fan S. Nolit, udheheqes i shqiptareve te Amerikes. eshte bere nga nje gazetar me 21 tetor 1932, ne bordin e anijes S.S. New York, kur ajo po i afrohej brigjeve amerikane.

 • Keshilli Organizativ: Isa Boletini do te rivarroset ne vendlindjen e tij

  Ne mbledhjen e Keshillit Organizativ per organizimin e ceremonise se rivarrimit te eshtrave te Heroit Kombetar Shqiptare, Isa Boletini, me propozimin e ri te familjareve te Boletinit, eshte marre vendimi qe rivarrimi te behet me 10 qershor 2015, ne Boletin te Mitrovices.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama