Art&Kulture

Art&Kulture

 • Drama shqipe duhet te evokoje realitetin e sotem

  Pas Neteve te Leximit te Drames Shqipe edhe nje here u kontestua se drama shqipe vazhdon te kete problematika te theksuara, perderisa komunikimi i saj me publikun nuk po arrihet ende.

 • Nje skaner per tregun radiofonik ne Shqiperi

  Instituti Shqiptar i Medias ne Tirane ka publikuar se fundmi 'Radio, simbioza me internetin' me autor dr. Arben Muka, nje studim mbi dinamiken e transmetimeve audio ne Shqiperi, si dhe trendet ne kohen digjitale.

 • Me kenget e Ulqinit e Shkodres neper bote

  'Tuj ju ngjit Bunes perpjete' eshte nje nder kenget me te njohura qe Shaban Gjekaj, me interpretimin e tij brilant, e ka perjetesuar ne fondin e arte te kenges popullore qytetare.

 • Kenge shqiptare dhe austriake ne Berat

  Mexosopranoja Flaka Goranci çel neser Festivalin Multikulturor ne Berat. Takimet e para me muziken ajo i ka pasur me pianon, ne moshen 9-vjeçare ne Gjakove.

 • Xhaz dhe kulinari, ne nje festival pa ndrojtje

  Festivali Nderkombetar i Muzikes Jazz, 21-26 korrik, rikthehet edhe kete vit per publikun shqiptar ne Tirane, Elbasan, Sarande dhe ne Shkoder. Pjesemarrja e artisteve nga bota do te ndihet edhe ne edicionin IV.

 • Studentet e regjisures sjellin risi ne UA

  Kane kaluar vetem disa dite kur ne sallen e madhe te Universitetit te Arteve, nje grup studentesh te regjisures, vune ne skene nje shfaqje ndryshe nga te tjerat, e cila i perkiste teatrit absurd.

 • Mirush Kabashi risjell 'Apologjine e Sokratit'

  Mirush Kabashi do te risjelle 'Apologjine e Sokratit', kesaj here ne skenen e amfiteatrit te Butrintit. Ne edicionin e 13-te te Festivalit Nderkombetar te Teatrove, ku do te shfaqen kryesisht pjese nderkombetare, Artistit te Merituar i eshte rezervuar mbremja permbyllese me 22 korrik.

 • Zbulohen te panjohurat per Ali Pashe Tepelenen

  Nje nga kuriozitetet me te debatueshme mbi figuren shumedimensionale te Ali Pashes,do te diskutohet se shpejti ne mediat shqiptare nga studiuesi Auron Tare. Tare thote se “shume legjenda dhe histori kane qarkulluar prej vitesh per fatin e trashegimise qe la pas Pashai i famshem shqiptar pas vrasjes se tij ne Janine.

 • Cajupi, i pari modern i poezise shqipe

  Kane kaluar 85 vjet dhe 3 sisteme te ndryshme politike, por vepra e Cajupit mbetet e gjalle dhe ne kohe; humane, atdhetare e demokratike.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama