Art&Kulture

Art&Kulture

 • Zbulohet ne Ukraine alfabeti 400-vjecar i Elbasanit

  Arkeologet kane gjetur artefaktet me mbishkrime ne alfabetin e Elbasanit te shekullit te 17-te ne fshatin Margaritovo te Ukraines. Nuk eshte vetem ky lajmi ekskluziv qe ka sjelle ne Seminarin e 34-te Nderkombetar te Prishtines per Gjuhen Letersine...

 • Lamtumire 'xha Sulo', aktorit te 120 roleve

  Artisti i Popullit Albert Verria nderroi jete ne moshen 79-vjecare, mbremjen e se henes, pas nje semundjeje te rende. Per shume njerez, Albert Verria, eshte aktori vlonjat, me te cilin ky qytet krenohet.

 • Ndahet nga jeta 'Xha Sulo' Artisti i Popullit Albert Verria

  U nda nga jeta nga nje semundje e rende, Artisti i Popullit, Albert Verria, aktor i madh i dhjetra roleve ne kinematografine dhe drames shqiptare dhe te huaj, qe la pas 110 role, shumica e te cilave fale interpetimit te tij, jane sot pjese e kujteses kombetare.

 • 1500 turiste vizitojne cdo dite Butrintin

  Rreth 1500 persona vizitojne çdo dite Parkun Arkeologjik te Butrinit. Siti arkeologjik qe eshte cilesuar pasuri boterore nen mbrojtjen e UNESCO-s. Per shkak te zhvillimit aty te disa eventeve me rendesi ballkanike dhe promovimit te koheve te fundit, numri i vizitoreve ka shenuar nje rritje prej 47.7 per qind ne krahasim me vitin e kaluar.

 • Dhimiter Shuteriqi, jeta e re si student

  Njeri nga udhetaret italiane, punetori, i cili i ka premtuar se do ta ndihmonte per te gjetur nje dhome me qira, e mban fjalen dhe vjen ne hotel heret.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama