Art&Kulture

Art&Kulture

 • Angjelin Prelocaj rikthehet serisht ne Tirane

  Perpjekjet qe Teatri Kombetar i Operes dhe Baletit te jete ne parametrat e duhur evropiane vazhdojne dita-dites. Kete e konfirmoi dje, edhe nje here, drejtori i ketij institucioni, Ilir Kerni.

 • Shuhet Stipcevic, mbrojti tezen iliro-shqiptare

  Ai ishte ndoshta mbrojtesi i fundit i tezes iliro-shqiptare. Nje nga albanologet me te medhenj te te gjitha koherave, me nje kulture poliedrike, Aleksander Stipcevic u nda nga jeta ne moshen 85-vjecare.

 • Pse i mohohet titulli 'Nderi i Kombit' Panajot Kanacit

  Edhe kete vit, mjeshteri i valleve Rexhep Çeliku, i cili aktualisht eshte drejtues ne Ansamblin Kombetar te Valleve dhe Kengeve, ka menduar qe ta filloje sezonin artistik me nje koncert dedikuar Panajot Kanacit, per 92-vjetorin e lindjes.

 • Artan Fuga: Elegji per Pallatin e Kultures

  Ndare ngastra ngastra kafenesh, birucash, zyrash... Por, si eshte e mundur qe per pese leke te qelbura, ta kthejme gjithe ate mjedis mermeri, nga nje vend ku duhej te gelonte kultura per qytetarin...

 • Muze per Nene Terezen

  9 vite më parë
  Muze per Nene Terezen

  Ne 105 vjetorin e lindjes se Nene Terezes, Instituti i Trashegimise Shpirterore e Kulturore te Shqiptareve ne Maqedoni, ka ngritur iniciative qe ne sheshin kryesor ne Shkup, aty ku dikur ndodheshin themelet e shtepise se saj, te ndertohet nje muze per humanisten shqiptare.

 • Jaho Brahaj: Rindertimi i kishes, deformim i qellimshem

  Rindertimi i pretenduar eshte nje percudnim i arkitektures dhe nje degradim i objektit te kultit dhe nje deformim i qellimshem, per te mos ruajtur arkitekturen tradicionale qe ishte e perhapur dhe praktikuar ne mesjeten e vonshme ne kishat mbareshqiptare.

 • Vajzat serbe qe studiojne shqipen: Paragjykimet vijne nga mosdija

  Seminari Nderkombetar per Gjuhen, Letersine dhe Kulturen Shqiptare, i cili aktualisht po mbahet ne Prishtine, ka terhequr dhjetera studente nga vende te ndryshme te botes, per te ardhur ne kete seminar per te mesuar gjuhen shqipe, por edhe kulturen e shqiptareve.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama