Art&Kulture

Art&Kulture

 • Ne skenen e TK-se duhet lexuar vetem dramat qe vlejne

  Netet e Leximit te Drames Shqipe 2 ne Teatrin Kombetar perfunduan dje. Rreth 10 drama shqipe u perzgjodhen nga 25 vepra, dhe nen bashkepunimin e dramaturgeve me regjisoret u vendosen gjate nje muaj ne skene.

 • 'Ne valixhen e librave te veres, sugjeroj librat e zemres'

  Shpeshhere eshte e veshtire te vendosesh se çfare do te lexosh gjate veres. Leximi i nje vepre te mire artistike eshte çlodhese, por edhe nje liber sociologjik apo psikologjik jane funksionale ne problematikat qe shtjellojne per jeten e njeriut.

 • 'Enada dhe Gerd Vaso ne syte e mi'

  'Una notte per Caruso' ishte nje nate speciale artistike, qe i dedikohet teresisht tenorit italian, i cili i kaperceu kufijte e vendit te origjines dhe u zhvillua ne Sorrento te Italise. Kjo mbremje ishte konceptuar si nje historik muzikor ku jane te ftuar artistet me te medhenj kombetare e nderkombetare.

 • Rizbulimi i Arberise Mesjetare

  Milan Shuflaj ka lindur me 8 nentor 1879, ne Lepoglave te Kroacise. Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje dhe gjimnazin klasik ne Zagreb, ku u diplomua si nxenesi me i mire i gjenerates se tij.

 • Rrezikshmeria, UNESCO nxjerr nga lista e Beratin dhe Gjirokastren

  Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro, deklaroi sot ne nje konference per shtyp se Komitetii i Trashegimise Boterore te UNESCO-s, pasi vleresoi progresin e arritur ne menaxhimin e sitit te Gjirokastres dhe Beratit gjate dy viteve te fundit...

 • Ne gjueti te kanuneve shqiptare

  Gjeja e fundit qe do me shkonte ne mendje kur fillova universitetin ne degen juridik, qe mbrojtja e diplomes me te drejten kanunore shqiptare. Por ja qe ne fund te vitit te trete te studimeve, ktheva syte nga ato libra te lashte me shpresen per te nxjerre ne drite dicka te re.

 • Akademia e Filmit Europian, stacion ne Prizren

  Organizatorët e Festivalit Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të shkurtër DokuFest kanë prezantuar në Prizren programin 'SHORT MATTERS 2015', turneu i Akademisë së Filmit Evropian i cili do të sjellë filmat më të mirë të shkurtër në “edicionin e këtij viti që do të zhvillohet nga data 8-16 gusht.

 • Durresi nen tingujt e muzikes se dhomes

  Festivali Nderkombetar i Muzikes se Dhomes do te hape siparin e veprimtarive verore te ketij viti ne qytetin e Durresit. Edicioni i 10-te jubilar do te zhvillohet ne mjediset e Muzeut Arkeologjik nga datat 4-12 korrik.

 • Fier, banese antike ne mes te autostrades

  Punimet ne segmentin e autostrades Levan-Mbostar, ne kilometrin e gjashte kur hyne nga Levani, kane ndeshur ne nje zone arkeologjike. Kjo ka bere qe te nderpriten punimet dhe te kete nje ndryshim projekti.

 • Nje muze per Garden, pa udheheqesit politike

  Ne krah te Pallatit te Brigades ne ambientet e Komandes eshte rikonceptuar Muzeu i ri i Gardes se Republikes. Per te na treguar rreth punes qe eshte bere per rikonceptimin e tij, takojme major Agim Deliun, aktualisht shef i Marredhenieve me Publikun prane Komandes.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama