Art&Kulture

Art&Kulture

 • Lazer Stani: Njeriu nuk eshte krijuar per lumturine

  Ekzistojne gjera me te rendesishme se lumturia. 'Dhe arti, letersia veçanerisht, qendron pikerisht ne kerkimin e ketyre 'gjerave me te rendesishme' si nje udhetim pa kthim ne misterin e ekzistences dhe metafiziken e qenies.

 • Korca e veshur karnaval

  10 vite më parë
  Korca e veshur karnaval

  Korca ka çelur sezonin turistik me edicionin e 8-te te Festivalit Nderkombetar te Karnavaleve.

 • Violinisti Shkelzen Doli, koncert bamiresie ne TKOB

  Ne skenen e Teatrit te Operes dhe Baletit mbremjen e se shtunes vjen koncerti i violinistit te njohur Shkelzen Doli. Per here te pare Doli do te interpretoje me orkestren simfonike te TKOB, nje koncert qe do drejtohet nga dirigjenti britanik Geoff Westley.

 • 'Kukulla', romani i ri i Kadarese per nenen e tij

  Pas publikimit si pjese e librit 'Mengjeset ne kafe Rostand' dhe me pas botimit ne frengjisht, 'Kukulla' botohet si liber me vete ne shqip dhe i perkthyer ne frengjisht. Nje roman qe Ismail Kadare ia kushton nenes se tij.

 • Olta Gixhari puthje lesbike ne teater

  Ka dhuruar skena te nxehta shfaqja 'Penetrimi i shpirtit', e koreografit Arian Sukniqi, qe u ngjit ne skene pergjate dy neteve ne Teatrin Kombetar.

 • Alisa Velaj, poezia si nje kumt modern

  Portretin e poetes qe vrapon pas endrres se vet e gjejme te gdhendur fillimisht ne disa nga revistat me te njohura qe botohen ne bote. Alisa Velaj ne keto vite eshte botuar ne disa revista, gazeta dhe antologji internacionale.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama