Art&Kulture

Art&Kulture

 • Panairi, zgjidh dilemen e lexuesve te rinj per librat e veres

  Festivali i Librit mund te jete nje mundesi e mire per te zgjedhur titujt, qe çdokush ka menduar per t'i lexuar gjate pushimeve te veres. Kjo mundesi u jepet lexuesve pergjate ketyre diteve ne Pallatin e Kongreseve, deri me date 11 maj.

 • Elina Duni nderohet me cmimin e Diaspores

  Elina Duni eshte nderuar me çmimin e Diaspores nga Ambasada e Republikes se Kosoves. Ceremonia e ndarjes ne prani te personaliteteve dhe diplomateve te huaj do te mbahet ne Berne te Zvcires me 20 maj 2015.

 • Dy skica te rralla te Skenderbeut

  Keto dy skica jane te Heroit tone Kombetar, Gjergj Kastrioti Skenderbeut. Ne to, Skenderbeu paraqitet krejt ndryshe nga portretet qe jemi mesuar te shohim. Sipas studiuesit Agron Luka, skicat i perkasin shekullit XVI ku Gjergj Kastrioti paraqitet me skeptrin dhe heraldiken e tij.

 • 11 nobelistet e Ballkanit

  9 vite më parë
  11 nobelistet e Ballkanit

  Lufterat me shume viktima ne Ballkan, kriza ne Greqi, korrupsioni e ndikimi i grupeve mafioze ne politike e kane demtuar imazhin e rajonit ne bote.

 • Panairi i arteve dhe librit ngre neser siparin

  Koleksioni i shumellojshem i institucioneve kulturore shqiptare dhe nderkombetare paraqiten nen nje çader te perbashket. Nje program i pasur shume-disiplinor ekspozitash, ngjarjesh, dhe aktivitetesh publike do te prezantohen per publikun nga data 6 maj, deri ne date 13.

 • Kapardisja shqiptare

  9 vite më parë
  Kapardisja shqiptare

  Kapardisja eshte nje cilesi e pergjithshme njerezore. Ate e gjen kudo ne bote, por te ballkanasit veçanerisht. E veçanerisht te shqiptaret. Kronika e gjate e gadishullit tone nuk mund te kuptohet mire pa te.

 • Te gjitha rruget te cojne ne Gjirokaster

  Jane 12 grupe qe perfaqesojne te gjitha qarqet e Shqiperise dhe rreth 50 artiste pjesemarres; nder keta, 3 grupe konkurruese vijne nga Kosova, 2 grupe nga shqiptaret e Maqedonise dhe nje grup nga shqiptaret e Malit te Zi. Te ftuar do te jene edhe grupe nga arbereshet e Italise, shqiptaret e ShBA-se, Greqise, Turqise dhe Zvicres.

 • Roberto Saviano ne 'Tirana Open'

  Festivali i librit dhe arteve pamore 'Tirana Open' do te rikthehet ne Tirane me nje sere aktivitetesh artistike e kulturore per 6 dite me radhe. Duke filluar nga data 6 e deri me 13 maj, qytetaret tiranas do te kene mundesi te shijojne nga afer nje sere evenimentesh rreth letersise, arteve pamore, muzikes, filmit dokumentar dhe arkitektures.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama