Art&Kulture

Art&Kulture

 • Inva Mula: Pasioni nuk mjafton per te krijuar elite arti

  Eshte rikthyer ne 'shtepine e vjeter' per te perjetuar per here te pare nje pervoje te re. Prej pak ditesh, teksa ecen neper korridoret e Teatrit te Operes dhe Baletit, thote 'miremengjes' ne gjuhen shqipe.

 • Gjoka: Letersia nuk ka per atdhe hipotekat zyrtare

  Studiuesi i letersise shqipe, Behar Gjoka, mendon se letersia shqipe para viteve ’90 cilesohej si letersi jashte kufijve, pas '90-s konceptohet si letersi shqipe jashte shtetit.

 • 'Ndiej energji pozitive ne artin shqiptar'

  Deshira e tij eshte qe te perfshihet ne projekte qe ofrojne hapesira te pasura, por edhe tematika te veçanta sociale, ne te cilat cdo qytetar global mund te behet pjese e tyre.

 • Festivali Folklorik Kombetar Gjirokaster ArgjiroFest_ON

  Festivali Folklorik Kombetar do te mbahet ne Gjirokaster nga data 10 maj deri me 16 maj. Ministria e Kultures i kushton nje rendesi shume te madhe jo vetem si vlere kombetare, jo vetem si pasuri shpirterore e popullit dhe kombit, por edhe si nje pjese shume e rendesishme e kultures universale ne rajon dhe Europe.

 • Berati i shek.XX, energjia dhe topografia e qytetit te gurte

  'Keto vlera, ky muze dhe qyteti i Beratit nuk ju perket vetem juve por i perket gjithe njerezimit'. Keshtu do ta vleresonte Beratin muzeal ish Sekretari i Pergjithshem i Kombeve te Bashkuara Perez De Kuellar, ndersa e vizitonte ne 1990.

 • Festivali ne Gjirokaster: Grupet edhe nga Mali i Zi

  Ne Gjirokaster mbahet keto dite Festivali Folklorik Mbarekombetar 'Argjirofest-on' 2015-, i cilesuar si nje nga ngjarjet me madhore te pasurise shpirterore, me pjesemarrjen e rreth 1200 artisteve popullore nga te gjitha trevat mbareshqiptare.

 • Festivali Folklorik ne Gjirokaster

  Festivali Folklorik Kombetar solli ne skene mbremjen e djeshme grupet e Maqedonise, Korçes dhe Durresit. Qindra pjesemarres ndoqen mbremjen e djeshme naten e trete te Festivalit Folklorik Kombetar ne Kalane e Gjirokastres.

 • 25 vjet per t'u rikthyer te rrenjet

  Nuk e kishte menduar asnjehere se ne moshen 16-vjecare, kur sapo kishte mbaruar dy vitet e para te liceut artistik ne Tirane, jeta e saj do te merrte tjeter drejtim.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama