Revista

Revista

 • Vendet qe ndaluan Zotin me ligj

  Shqiperia nuk ka qene i vetmi vend atesit ne bote. Historia tregon se kjo praktike u ndoq per here te pare gjate Revolucionit te Famshem Francez, i ndjekur nga Revolucioni Meksikan dhe shtetet e tjera te kampit komunist, sidomos Bashkimi Sovjetik, nen drejtimin e Stalinit ne periudhen 1929-39.

 • Papa: Shqiperia toke heronjsh, toke e shqiponjave

  Papa ne fjalimin e tij ne Presidence ka thene se ndihet i nderuar qe ndodhet ne token e shenjte te Shqiperise. Ati i shenjte, Papa Francesku e quajti Shqiperine toke te fisme, toke heronjsh, qe kane flijuar jeten per pavaresine e vendit, toke martiresh, te cilet sipas tij, e kane deshmuar fene ne kohet e veshtira te perndjekjes.

 • Levizjet e Papes, jo me makine te blinduar

  Papa gjate vizites ne Tirane, nuk do te perdore asnje makine te blinduar. Vendimi i kreut te katolikeve nuk u diskutua ne asnje moment nga Policia Shqiptare, e cila filloi te marre masa per viziten e tij, nje muaj me pare.

 • Papa Francesku shkel token shqiptare

  Ka mberritur ne Tirane Papa Françesku. Avioni i linjes ajrore 'Alitalia' eshte ulur ne aeroportin 'Nene Tereza' teksa mbante flamurin shqiptar.

 • Shqiperia mes dy Papeve, nga Vojtila te Francesku

  Tirana dje, ne pergatitjet e fundit per te pritur Papen e dyte ne dy dekada. Arsyet e vizites se Atit te Kishes Katolike ne Shqiperi dhe ajo qe shqiptaret presin nga ardhja e tij. Per nje dite vendi kthehet ne qender te katolicizmit dhe do kete nje rast jo te vogel te mburret me paqen fetare

 • Bulevardi i Martireve

  9 vite më parë
  Bulevardi i Martireve

  Qendra e Tiranes dekorohet me foto te klerit katolik te vrare gjate diktatures komuniste. Kumbaro: Kemi kerkuar shenjterim per ta. Papa Françesku: Falenderoj shqiptaret per pergatitjet dhe pritjen...

 • Rama: Nuk kerkova arrestimin e Fullanit

  Te turpshem e ka cilesuar kryeministri Edi Rama vendimin Gjykates se Apelit per te lene ish-guvernatorin Ardian Fullani ne 'arrest shtepie' dhe kryeinspektorin e Bankes se Shqiperise, Elivar Golemi ne burg.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama