Revista

Revista

 • Ekonomia shqiptare dhe statusi

  Nje veshtrim kritik mbi pasojat ne ekonomine shqiptare mbas marrjes se statusit te vendit kandidat per ne BE. Ku nisin detyrimet e reja, çfare mund ta ndihmoje standartizimin e ekonomise dhe rritjen e konkurences se saj?

 • Te pakten mos u gafurr

  10 vite më parë
  Te pakten mos u gafurr

  Ne mesoret e Konviktit te Zdrales ne Shkoder degjova nje djale qe kelthiste: 'Ejani cuna, se ka film me Zhak Morris!'. Kjo eshte e para here qe pashe nje film te Chuck Norris, i cili nuk e di pse, por ne kinemate e Shkodres erdhi me emrin Zhak Morris.

 • Na vrane per te mos u kthyer me ne shtepite dhe tokat tona

  Ajo eshte tashme 87 vjec. eshte e fundit femije qe mbeti nga ata qe 70 vite me pare erdhen se bashku me te nga Cameria drejt Shqiperise, per te mos u kthyer me kurre ne shtepine ku u lind dhe ku kaloi 15 vitet e para te jetes.

 • Sa ka investuar Shqiperia ne ushtri?

  Instituti Nderkombetar i Kerkimeve per Paqen ne Stokholm, çdo vit publikon shifrat e shpenzuara nga 171 shtete te botes ne ushtri. Referuar raportit te publikuar nga ky Institutit, Shqiperia ne periudhen 1992 – 2013 ka shpenzuar 3,131 miliard dollar per ushtrine.

 • Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare

  Versioni i shkurtër i muhabetit është se Kisha Ortodokse e Shqipërisë është në varësinë e kishës kombëtare greke, jo thjesht moralisht e shpirterisht, sic e akuzojne kundershtaret, por edhe administrativisht dhe konkretisht, sic permbajne dokumentet

 • Te jetosh pergjithmone

  10 vite më parë
  Te jetosh pergjithmone

  Nderkohe qe kujtohen te vdekurit, vazhdojme te kultivojme obsesionin tone per vdekjen. Kemi arritur te zgjasim moshen mesatare por enderrojme te arrijme perjetesine.

 • Fluturimi MH370, zbulohen fakte te reja

  Fluturimi 370 i 'Malaysia Airlines' besohet 'me shume mundesi' te kete qene drejtuar nga pilot automatik, teksa fluturonte drejt jugut te Oqeanit Indian, bene te ditur zyrtaret australiane gjate se enjtes, duke zbuluar detaje te reja rreth fatit te mundshem te avionit te zhdukur.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama