Revista

Revista

 • Ne 7O-vjetorin e tragjedise came

  Para pak kohesh, duke lexuar librin 'Margariti' (Athine 1989, f. 125), shkruar nga Tula Stefanidhu (Malakata), me terhoqi vemendjen nje leter tronditese, e shkruar me dhimbje, dashuri e plot humanizem…

 • Kush e ka ne pronesi boten?

  10 vite më parë
  Kush e ka ne pronesi boten?

  Mbreteresha, fisi i aktores Nicole Kidman, Mbreti Abdullah i Arabise Saudite dhe manjati i medieve, Ted Turner jane vetem disa prej latifondisteve me te fuqishem globale

 • 5 mite per lidershipin e Gjermanise

  Gjermania nuk ka qene asnjehere xhuxhi politik qe disa jane perpjekur te thone. Gjate 5 dekadave te para te pasluftes, lideret gjermane kane qene te afte per te terhequr perendimin qe te mbeshtese objektivat e tyre kombetare.

 • Studimet e doktoratures, kerkohet nje model mbizoterues

  Pavaresisht debateve te politikave europiane mbi menyren sesi duhet te arsimohen shkencetaret e ardhshem, duket se nuk ka nje model mbizoterues per trajnim te doktoratures. Kete e konstaton nje studim i Norbert Sabic dhe Achim Kemmerling, nga Universiteti Qendror Europian ne Budapest.

 • Shqiperia hap dyert...

  10 vite më parë
  Shqiperia hap dyert...

  Pasi dola nga autostrada e ngarkuar dhe hyra ne nje rruge te veçuar fshati, ndoqa shenjat e pluhurosura, lashe pas rete e tymit dhe boten e zhurmshme te Jugosllavise, drejt tokes se ashper te Shqiperise. Cdo kilometer qe kaloja, rruga behej me me gunga dhe me e ngushte. Shekuj te tere binin tutje.

 • Dialog memecesh

  10 vite më parë
  Dialog memecesh

  Loja 'luftash' njezetvjeçare qe kane zhvilluar mes tyre partite politike, e ka lodhur tashme qytetarin shqiptar, si dhe kane prodhuar nje dem te madh per imazhin e vendit, por edhe per stabilitetin e tij politik e ekonomik e social

 • Sekretet qe fshihen pas qetesise se Ilir Metes

  Linja e mesit te arte, qe ne 23 qershor mbushi 'thesin' elektoral te LSI, edhe keto tete muaj te pare te qeverisjes se re duket se po e shperblejne me zgjerim te njolles elektorale.

 • Snowden: 'CIA nuk e parandaloi 11 shtatorin'

  'NBC News' nuk e ka transmetuar intervisten e plote me ish-kontraktorin Edward Snowden, por vetem cerekun saj. Ne internet tani po qarkullojne fragmente te papublikuara, pasi ne intervisten e publikuar shihet se NBC kishte lene pas dore deklaratat kritike per sulmet e 11 shtatorit.

 • Supremacia e Dollarit

  10 vite më parë
  Supremacia e Dollarit

  Nuk kane me te numeruar parashikimet e analisteve qe shpallin 'vdekjen e radhes' te Dollarit. Megjithate, qe nga viti 1944, supremacia e tij nuk eshte vene asnjehere ne diskutim. Nje perpjekje per te zbuluar persene Dollari

 • Misteri i avionit MH370: A 'Dalin llogarite'?

  Ne misterin e avionit qe ka 'shastisur' boten, nje pyetje themelore vazhdon te vertitet pa u ndalur: A i ka te sakta shifrat Inmarsat? Ishin keto llogaritje qe udhehoqen kerkimin per avionin MH370 larg prej rrugetimit origjinal te avionit neper Azine Juglindore dhe thelle ne jug te Oqeanit Indian, prane brigjeve perendimore te Australise.

 • 10 momente qe ndryshuan historine e botes

  Historiani Andrew Marr i prestigjiozes 'The Guardian' zgjedh momentet me interesante qe ndryshuan historine, pikat e ktheses ne histori, qe nga emigrimi i njerezve nga Afrika 70 mije vjet me pare, deri tek dinastia e Cingis Hanit, dhe Hiroshima

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama