Revista

Revista

 • Ju lutem, ndaloni drogen, jo avionet!

  Kjo historia e trafikut te droges me avion qe gallate, por reagimi i qeverise me vendosje blloqesh betoni neper aeroportet e braktisura, duket akoma me gallate. Ne boten e sotme qarkullojne me mijera dhe dhjeteramijera avione te vegjel, turistike apo sportive.

 • Kater perandori ku dielli nuk perendon kurre

  Ne vitin 1914, te thoje Europe kishe thene Bote, duke pare shtrirjen e perandorive te Kontinentit te Vjeter. Ne 2014-en, duket sikur bota mund te beje edhe pa Europen.

 • Fabrika e endrrave

  10 vite më parë
  Fabrika e endrrave

  'Do te donim te lexonim endrrat e nejrezve', thote Moran Cerf, neuroshkencetar ne Universitetin e Nju Jorkut dhe ne Universitetin e Kalifornias. Cerf, bashke me koleget e tij, ka zhvilluar nje teknike qe mendohet te jete ne gjendje te lexoje endrrat ne po te njejten kohe qe ato zhvillohen ne tru.

 • Letrat me te bujshme te doreheqjeve

  'Doreheqja eshte shprehje e denje e kurajos. Jo gjithkush e zoteron ate', keshtu deklaronte Napoleon Bonaparti. Ne fakt bota eshte e mbushur plot me doreheqje te bujshme. Megjithate ne kete speciale nuk do te flitet per doreheqjet e famshme, por per letrat e doreheqjeve.

 • Miti i De Beers: Si lindi ideja e unazes se fejeses me diamant

  Gjate krizes se viteve 1930, karteli i diamanteve perdori reklamen per te rritur shitjet. Reklama qe kaq e fuqishme sa krijoi nje “tradite”, ate te unazes se fejeses me diamant dhe te faktit qe kjo unaze duhet te kushtoje 'nje muaj page'

 • Historite e dhimbshme te tragjedise turke

  Tregimet e skuadres se shpetimit te minatoreve qe u vrane ne nje shperthim mine dhe zjarri ne Soma te Turqine perendimore, copetuan dyfish zemren e kombit turk, te cilet percollen te marten e zeze me dhimbje dhe pikellim bashkekombesit e tyre.

 • Financat: Gjeniu i matematikes punesohet nga qeveria

  Ne boten e financave te komplikuara, ekspertet me te mire punesohen me rroga fantastike nga korporatat e medha. Por nje gjeni matematike ka vendosur te punoje per qeverine amerikane… falas

 • Deda & Deda, dinastia e te qeshures

  Zef dhe Julian Deda kane shume diference moshore mes tyre por i bashkojne dy gjera; Ndajne te njejtin gjak dhe jane qe te dy ikona te dy epokave te humorit shqiptar.

 • Rivrasja e deshmoreve te luftes tani behet me shifra

  Jane disa shifra kontradiktore per te renet ne Luften Antifashiste, te cilat kundershtojne njera-tjetren, por ne fund te te cilave gjykimi mbetet i njejte: Gjaku i shqiptareve martire ne Luften e Dyte Boterore e renditi per fat Shqiperine ne radhen e vendeve antifashiste.

 • Dosja sekrete e KLSH-se per Banken e Shqiperise

  Nje raport voluminoz i KLSH-se troket ne deren e mbyllur te Bankes se Shqiperise. Institucioni me i rendesishem financiar i vendit i eshte nenshtruar nje auditimi te rrepte qe ka konstatuar me dhjetra shkelje te renda.

 • 10 parashikimet e reja te fundit te botes

  Te verteta ose jo, keto jane plot dhjete parashikimet me te reja qe flasin per fundin e botes. Parashikimi me i afert pritet te ndodhe gjate veres se ketij viti...

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama