Revista

Revista

 • Shqiptaret qe po trondisin Maqedonine

  Branko Manojlovski, qe eshte nder te paret qe u deklarua se eshte shqiptar ortodoks nga Reka e Eperme ne Maqedoni, ka konfirmuar publikisht lidhjen familjare me Branislav Sinadinovskin, profesorin universitar, i cili se fundi ka tronditur opionion maqedonas, pas deklarimit te origjines dhe perkatesise se tij te paster shqiptare.

 • Qytetet me te mençura amerikane

  Revista 'Forbes' ka pergatitur nje liste me qytetet amerikane qe qendojne ne maje te listes persa i perket nivelit te arsimimit te popullsise se tyre.

 • Pazaret e ndyra me banken e Vatikanit

  Angelo Caloia, 75 vjeç, gjithe jeten njihej si nje katolik i mire dhe nje demokristian i vertete. Kishte qene kryebashkiak ne vendlindjen e tij, ne Castano Primo dhe profesor i nderuar i ekonomise ne 'Universitetin Katolik te Zemrave te Shenjta' ne Milano...

 • 7 arsyet e Rames per te hapur dosjet

  Kryeministri Rama foli per nxjerrje nga 'varri' te dosjeve te komunizmit, por a do te mund t’i hape ai ato?! Nese po, cilat jane arsyet pas rikthimit ne skene te dosjeve te Sigurimit te diktatures dhe debatit 24-vjecar rreth tyre?

 • Mesoni kuptimin e dates kur keni lindur

  Ju i keni te gjitha vetite e nje prijesi; karakterizoheni me guxim, iniciative dhe me aftesite organizative. Keni shpirt aktiv dhe te ndritur, si dhe mendje tejet kreative. Nenshtrimi ndaj urdhrave, apo vetem zbatimi i urdhrave, per ju eshte e neveritshme dhe e huaj per karakterin tuaj.

 • Klaudia Pepa kualifikohet ne 'Amici'

  Balerina shqiptare Klaudia Pepa eshte kualifikuar ne konkursin e kercimit ne Itali “Amici”, duke sfiduar 7 vajza te tjera. Spektakli qe drejtohet nga Maria de Filippi eshte nje nder emisionet me te mira ne Itali dhe per çdo balerine ky kualifikim eshte nje enderr.

 • Xhorxh Soros per here te dyte ne Tirane

  Themeluesi dhe drejtuesi i fondacionit 'Soros Fund Management LLC', Xhorxh Soros ne daten 6 dhjetor vjen ne Tirane. Sipas burimeve te gazetes 'Shekulli' arsyeja e vizites se Sorosit ne Shqiperi eshte promovimi i librit te tij me te fundit i perkthyer ne gjuhen shqipe.

 • Blerina: Pas ikjes se Florit, s'di ku jam!

  Blerina Leçini (Kondi), bashkeshortja e Dr. Florit duke falenderuar te gjitha njerezit qe i kane ofruar mbeshtetje ne keto dite te veshtira qe familja e saj po kalon, ka sqaruar se nuk ka dhene asnje interviste per mediat qe pas ndarjes nga jeta e Florit.

 • Kadare per La Repubblica: Ja pse s'kam pranuar te jem President

  Sprova e tij e fundit letrare 'Mengjeset ne Kafe Rostand- motive nga Parisi' lajmerohet si suksesi i radhes i nje autori qe mund te mburret me miliona kopje te shitura ne çdo cep te globit. Ismail Kadare, i ulur ne restorant 'Juvenilia', nje lokal elegant ne zemer te parkut me te njejtin emer te Tiranes, nje vend veçanerisht i dashur nga shkrimtari shqiptar.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama