Dossier

Dossier

 • Kur Mehmet Shehu inspektonte fshehurazi uzinat

  Si ne te gjitha i shpejte, befasues me kritika te ashpra dhe i kursyer ne lavderime. Keshtu do te ishte edhe ne viziten qe ish-kryeministri Mehmet Shehu beri ne NSHMN-ne e Durresit, nje ndermarrje ku prodhoheshin rimorkiot e tonazhit te rende, nje novacion i inxhiniereve shqiptare, qe u krahasua pa frike me prodhimet me te mira te industrise perendimore.

 • Cfare ka ndodhur me 13 tetor

  George Washingtoni vendos gurthemelin e pare te Shtepise se Presidentit ne Uashington, DC, Shtepia e projektuar nga James Hoban, do te kishte 3 kate dhe me shume se 100 dhoma. Emri 'Shtepia e Bardhe', iu dha zyrtarisht ne vitin 1901.

 • Mjerimi i inteligjences

  9 vite më parë
  Mjerimi i inteligjences

  Liria e shkences kuptohet si e drejta qe ka secili te shkruaje per ato gjera qe ai nuk i ka studjuar dhe t'i paraqese keto si te vetmen metode me te vertete shkencore...

 • M'u fiken dy motore ne ajer, karburanti ishte me uje

  Ai thote se rasti i tij eshte unik ne bote, te ulesh ne piste nje avion supersonik, pa motore. Ne Rusi jane vrare 7 pilote kolaudator avionesh duke provuar uljen e Mig-19 me dy motore te fikur.

 • Kur Mehmet Shehu fliste per prerjet e flokeve

  Per nje kohe te gjate ai eshte marre me problemet e propagandes. Thote se gjate gjithe jetes se tij eshte pjesemarres ne te gjitha seminaret qe organizoheshin ne sektorin politik. Gjithashtu ka qene delegat ne tre kongrese Rinie dhe nje Partie.

 • CIA pranon zyrtarisht se fshihej pas grushtit te shtetit ne Iran

  CIA ka pranuar per here te pare publikisht se fshihej pas grushtit te shtetit te viti 1953 ne Iran qe solli rrezimin e presidenti te zgjedhur ne zgjedhje demokratike, Mohammad Mosaddeq. Ne dokumentin e nxjerr nga lista e dokumenteve sekrete tregohet edhe perfshirja e Britanise, e cila ka kerkuar qe informacioni te mos behet publik.

 • Si u vra ne Selanik Hasan Prishtina

  U mbushen 80 vjet qe nga data e 13 Gushtit te vitit 1933, ku ne qytetin e Selanikut u vra ne pabesi dhe mizori ish-Kryeministri i Shqiperise Hasan Prishtina. Gjate viteve te qendrimit tim ne Selanik ne arkivat e ketij qyteti zbulova nje gazete te vjeter qe pershkruante ngjarjen e vrasjes se atdhetarit te shquar Hasan Prishtina.

 • 1913 Viti i pare i ekzistences se shtetit te pavarur shqiptar

  Nuk ka diskutim qe Vendimi i dates 29 korrik 1913, megjithe kufizimet, pati nje rendesi te ve?ante per fatet e pavaresise shqiptare. Ate nuk e gezuan me se gjysma e popullsise dhe e trojeve shqiptare. Me vendimet qe u moren per kufijte e shtetit shqiptar keta mbeten nen sundimin e kater shteteve fqinje.

 • Mesazhet e kongresit te pare mysliman shqiptar

  'Kongresi Mysliman Shqiptar' perfaqeson bashkesine e pare autoqefale ne boten myslimane ne Europe. Ndersa rendesia tjeter e tij eshte se Kongresi i pare i myslimaneve shqiptare ishte tubim i nje bashkesie me identitet kombetar te percaktuar prej kohesh, me nje perfytyrim bashkekohor per zhvillimin e vet dhe te vendit

 • Marreveshjet e Esat Toptanit me serbet per shitjen e Shqiperise

  Ne kete numer vazhdojme argumentin e profesorit te njohur per rrugen e ndyre diplomatike qe beri Esat Pashe Toptani thjesht per interesat e tij. Kete here ?Java? po boton dhe tekstin e marreveshjes se tij me Ministrin e Brendshem Luba Jovanoviq... Sipas kesaj marreveshjeje, qe njihet me emrin Marreveshja Toptani- Jovanoviq...

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama